گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۶/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۲:۵۴ و در حوزه های سیاسی - ۰ نظر
فاطمه راکعی در گفت‌وگو با آنا:

همه انتظار دارند مسئولان نظارتی بر اساس تقوا و قانون عمل کنند

خبرگزاری آنا: فاطمه راکعی گفت: اینکه دبیر شورای نگهبان در برابر انتقادات به عملکرد این شورا، از رد صلاحیت سخن بگوید، برازنده ایشان نیست.

فاطمه راکعی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، درباره اظهارات اخیر آیت‌الله جنتی مبنی بر این‌که آن عده‌ای شورای نگهبان را زیر سوال می‌برند که از هم‌اکنون می‌دانند صلاحیت‌شان در شورای نگهبان تأیید نمی‌شود، گفت: به کار بردن این‌نوع ادبیات از طرف مسئول یک نهاد نظارتی درست نیست.

وی افزود: انتقاداتی از گذشته نسبت به عملکرد شورای نگهبان وجود داشته مبنی بر اینکه گاهی مواقع از کانال‌های قانونی فراتر می‌رود؛ به همین خاطر درست نیست که پاسخ به انتقادات تهدید به رد صلاحیت شدن افرادی باشد که نقد و نظری نسبت به این نهاد کشور دارند

راکعی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این شورا مسئول نگهبانی از  قانون اساسی است، همه انتظار دارند تمامی رفتارهای آن بر اساس قانون اساسی باشد؛ لذا در خصوص نظارت استصوابی این احساس در برخی وجود دارد که یک گرایش جناحی و سیاسی خاص در این خصوص مورد تاکید است به گونه‌ای که اگر کسی متعلق به یک جناح سیاسی دیگر باشد، با موانعی در تایید صلاحیت مواجه می‌شود.

وی ادامه داد: در فرایند نظارت استصوابی ممکن است افرادی بدون آشنایی کافی یا بدون صلاحیت قضاوت، در مورد وی اظهارنظر کنند؛ مثلا همسایه ها وارد شوند یا اینکه مسائل شخصی و خانوادگی در نظارت استصوابی دخالت داده شود.

راکعی در ادامه گفت‌وگو با آنا ادامه داد: ما انتظارمان از شخصیت‌های مهم و تاثیرگذار این است که بر مبنای حق و تقوا عمل کنند که انشاءالله همین‌گونه هم هست. 

وی تأکید کرد: در نظارت باید مسائل از کانال‌های قانونی خود پیگیری شود. اگر کسی مشکل امنیتی دارد باید از کانال رسمی وزارت اطلاعات مطرح شود، یا اگر کسی حکم قضایی دارد باید به کانال‌های رسمی استناد گردد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: شخصیت‌های مردمی که توانمندی‌هایی دارند و می‌خواهند خدمت کنند و پیش مردم هم  رأی دارند،  از شورای نگهبان انتظار ندارند که به عنوان یک مرجع عالی نظارتی، از هم‌اکنون آنها را در موضع اتهام قرار دهد.

انتهای پیام/