گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۵/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۵:۱۹ و در حوزه های دانشگاه - ۰ نظر
دانشگاه پیام نور سیستم ارائه درس به صورت خودخوان را حذف می‌کند

معاون آموزشی پیام نور:‌ این دانشگاه نیمه حضوری است نه غیر حضوری!

خبرگزاری آنا: دانشجویان دانشگاه پیام نور که تا پیش از این درس‌‌هایشان در این دانشگاه‌ها به دو صورت عادی و خودخوان ارائه می‌شد، متوجه شدند که دیگر نمی‌توانند در انتخاب واحد درس‌ها را به صورت خودخوان انتخاب کنند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، با شروع ترم جدید تحصیلی و فراخوان دانشگاه‌ها برای انتخاب واحد نیمسال دوم، دانشجویان دانشگاه پیام نور که تا پیش از این درس‌‌هایشان در این دانشگاه‌ها به دو صورت عادی و خودخوان ارائه می‌شد، متوجه شدند که دیگر نمی‌توانند در انتخاب واحد درس‌ها را به صورت خودخوان انتخاب کنند. در واقع درس‌ها در نیمسال تحصیلی دوم تنها به صورت عادی ارائه شده است.

این در حالی است که سیستم دانشگاه پیام نور بر پایه آموزش غیر حضوری تعریف شده است. بنابراین هیچ الزامی برای شرکت در کلاس‌ها وجود ندارد. نمرات دانشجویانی که در کلاس‌ها به جز دروس علمی حاضر نمی‌شوند، در ده هفتم (7/10) ضرب می‌شود. یعنی دانشجو بر اساس نمره‌ای که از آزمون پایانی می‌گیرد از 6 نمره کلاسی سهم خواهد داشت.

به عنوان مثال اگر از برگه امتحانی از 14 نمره 7 بگیرید، نمره پایان ترم شما پس از محاسبه نهایی 10 خواهد بود. دروس خودخوان همان‌طور که از عنوانش پیداست، باید توسط خود دانشجویان خوانده شوند. با این تفاوت که برای این دروس 6 نمره کلاسی تعریف نشده؛ چرا که هیچ کلاسی برای این دروس در نظر گرفته نشده است. بنابراین نمره این درس مانند دروسی محاسبه می‌شوند که دانشجو در کلاس‌های درس حضور پیدا نمی‌کنند و نمره نهایی پس از ضرب در واحد ده هفتم (7/10) محاسبه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آنا، و به گفته دانشجویان پیام نور، اما در نیمسال دوم استفاده از سیستم خودخوان امکان ندارد. دانشجویان دلیل این امر را تنها تفاوت شهریهٔ ارائه واحد‌ها می‌دانند. چرا که واحدهای درسی اگر به صورت خودخوان ارائه بشوند ارزان‌تر خواهند بود، ضمن آنکه در انتخاب واحد به صورت عادی هم الزامی برای حضور در کلاس نیست و دانشجویان فقط و فقط هزینه اضافی خواهند پرداخت.

دکتر کریمی معاون آموزشی دانشگاه پیام نور درباره این اتفاق به خبرگزاری آنا گفت: «ما اصولا در کل کشور در شرایطی درس را خودخوان ارائه می‌کنیم که دو مشکل داشته باشیم، یا امکان تامین استاد برایمان وجود نداشته باشد، یا تامین فضای فیزیکی برای ما مقدور نباشد. الان شرایط دانشگاه‌های تهران به نحوی است که هر دوی این مشکلات مرتفع شده‌اند. با این وجود، این اختیار برای تمامی استان‌ها محفوظ است که در نبودن این امکانات دروس را به صورت خودخوان ارائه کنند. البته نه همهٔ دروس، دروسی که جنبهٔ خواندنی دارند و دانشجویان بدون حضور اساتید هم می‌توانند درس را بفهمند. این سیاست کلی ما است. تا ترم گذشته واقعیت این است که فضا محدودهای بیشتری داشتیم و جمعیت دانشجویی ما هم بیشتر بود، اما الان این امکان فراهم شده و بسیاری پروژه‌های ما به بهره برداری رسیده‌اند و همینطور برای تامین اساتید، مشکل کمتری داریم. به همین دلیل ضرورت خودخوانی به حداقل رسیده است.»

کریمی در پاسخ به این سئوال که ارائه کردن دروس تنها به صورت عادی کلیت آموزش از راه دور دانشگاه پیام نور را زیر سئوال خواهد برد تصریح کرد: «الان هم سیستم خودخوان وجود دارد و اگر دانشجو به استثنای دروس عملی این امکان را نداشته باشد که در کلاس حضور داشته باشد، می‌تواند برای دروس شفاهی از سیستم خودخوان استفاده کند. اما وقتی که کلاس تشکیل می‌شود هزینه‌هایی اعم از حق التدریس و تشکیل کلاس دارد و تامین این هزینه‌ها هم نیازمند شهریه ناچیز دانشگاه پیام نور است.»

کریمی در پایان در پاسخ به این شبهه که در یکی از واحدهای دانشگاهی تهران، حتی دروس شفاهی نیز به صورت عادی ارائه شده است و دلیل آن گرفتن شهریه بیشتر از دانشجویان است اظهار داشت: «بحث ما شهریه نیست و این یک سیاست کلی است. یا این درس به صورت خودخوان ارائه می‌شود یا نمی‌شود که اگر ارائه نشد، قاعدتا شهریه برای همه دانشجو‌ها یکسان خواهد بود. حالا اینکه دانشجو سرکلاس حاضر می‌شود یا نه اختیار با خود دانشجو خواهد بود. بنا به محدودیت‌های گذشته ما بیشتر درس‌ها را در مقاطعی به صورت خودخوان ارائه می‌کردند. آن هم دروس تئوری رشته‌های علوم انسانی. اما الان این مشکل بر طرف شده و این ضرورت ارتباط با استاد بیش از گذشته احساس می‌شود و بر همین اساس ما کمتر به سمت دروس خودخوان حرکت می‌کنیم. این را هم تاکید کنم دانشگاه ما نیمه حضوری است و غیر حضوری نیست و بنا به نوع درس درس‌ها حضوری و غیر حضوری ارائه می‌شوند و این به ضرورت حضور استاد در کلاس باز خواهد گشت.»

انتهای پیام/