گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۵/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۴:۴۰ و در حوزه های دانش‌و‌فناوری - ۰ نظر

شامپانزه‌ها بیشتر درباره میوه‌های مورد علاقه‌شان با هم صحبت می‌کنند

خبرگزاری آنا: تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد که شامپانزه‌ها با تولید آواهای خاصی درباره میوه‌های مورد علاقه خود و مکان‌هایی که این میوه‌ها را می‌توانند پیدا کنند، با همدیگر صحبت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از ABC، دانشمندانی که روی آواهای شامپانزه‌های وحشی مطالعه می‌کنند، دریافته‌اند که این حیوان پستاندار حداقل درباره دو چیز با هم ارتباط برقرار می‌کنند: میوه‌های مورد علاقه‌شان و مکانی که می‌توانند درختان این میوه‌ها را پیدا کنند.

این دانشمندان با مطالعه روی زندگی شامپانزه‌های وحشی دریافته‌اند که شامپانز‌ه‌ها علاقه خاصی به سایز درخت‌هایی دارند که میوه‌های مورد علاقه‌شان روی آنها رشد می‌کنند و در مورد این مسائل به همدیگر اطلاعات می‌دهند.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که این حیوان باهوش، اطلاعاتی را درباره سایز درختان و مقادیر میوه‌ و همچنین کیفیت غذایی که می‌توانند به آنها دسترسی پیدا کنند، با دیگر همنوعان خود رد و بدل می‌کنند.

ایمی کالان، مدیر پروژه مطالعات روی شامپانزه‌های وحشی وابسته به موسسه انسان‌شناسی تکاملی مکس پلانک در این خصوص می‌گوید: «شامپانزه‌ها سیستم ارتباطی بسیار پیچیده‌ای دارند که شامل تولید آواهای خاص، تغییر حالات چهره و حرکات دست و پا می‌شود».

وی می‌افزاید: «اینکه سیستم ارتباطی شامپانزه‌ها چقدر شبیه به قدرت بیان انسان است، هنوز جای بحث دارد اما تحقیقات ما نشان می‌دهد که شامپانزه‌ها با تولید صدا و رفتارهای پیچیده، اجتماع و محیط پیرامون‌شان را تعریف می‌کنند».

گفتنی است که کالان و تیمش بیش از 750 ساعت روی زندگی شامپانزه‌ها مطالعه و نوع ارتباط آنها را درباره غذا تحلیل کردند.

آنها دریافتند که بیشتر ارتباطات میان شامپانزه‌ها زمانی شکل می‌گیرد که آنها با میوه‌هایی از درخت‌های Nauclea از تیره روناسیان مواجه می‌شوند. به گفته محققان، شامپانزه‌ها در مورد میوه‌های Nauclea بیشتر از موارد دیگر با هم حرف می‌زنند.

انتهای پیام/

مترجم: نسترن صائبی