گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۵/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۳:۲۹ و در حوزه های اقتصادی - ۰ نظر
دبیرکل کانون شرکت‌های لیزینگ ایران اعلام کرد

عظیم‌خودرو مجوز ندارد/ لیزینگ مسکن در حال بررسی است

خبرگزاری آنا: دبیرکل کانون شرکت های لیزینگ ایران اعلام کرد که شرکت عظیم‌خودرو، شرکت لیزینگ نیست و از بانک مرکزی یا کانون شرکت‌های لیزینگ مجوز فعالیت ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی آنا، حمید شیروانی امروز در نشستی خبری با تاکید بر اینکه نام شرکت‌های لیزینگ دارای مجوز بر روی سایت بانک مرکزی و کانون آمده است، از مردم خواست با مراجعه به این سایت، نام شرکت‌های مجاز را کنترل کنند و از مراجعه به سایر شرکت‌ها به طور جدی خودداری کنند.

به گفته او، کانون شرکت‌های لیزینگ ابزار و الزام قانونی برای برخورد با لیزینگ‌های غیرمجاز ندارد، اما با این حال ناظرانی را برای شناسایی برخی شرکت‌ها اعزام کرده و آنها را به مراجع قضایی و انتظامی معرفی می‌کند.

شیروانی در ادامه و در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که سرنوشت طرح لیزینگ مسکن به کجا رسید، گفت: این به بانک مرکزی ارائه می‌شود، اما در وزارت راه و شهرسازی دو کارگروه بر روی موضوع کار می‌کنند و البته هنوز نتیجه قطعی در این باره به دست نیامده است.

وی با تاکید بر این که این روش می‌تواند بخش قابل توجهی از مردم را صاحب خانه کند، اظهارکرد: شرکت‌های لیزینگ می‌توانند تا 70 درصد قیمت مسکن را به متقاضیان خانه پرداخت و خانه را به عنوان وثیقه دریافت کنند. 

او با بیان این که متاسفانه در سال 86 به بهانه تاثیرگذاری فعالیت لیزینگ مسکن بر قیمت‌ها، این طرح از سوی دولت به حالت تعلیق درآمد، ادامه داد: این طرح بعدها در حوزه واحدهای تجاری عملیاتی شد و دیدیم که تاثیری بر قیمت‌ها نداشت.

شیروانی همچنین به لزوم حل مساله مالیات ارزش افزوده در حوزه فعالیت شرکت‌های لیزینگ اشاره کرد و گفت: در حالی که فروشندگان کالا 8 درصد مالیات ارزش افزوده را هنگام فروش دریافت می‌کنند، لزومی ندارد که شرکت لیزینگ هم دوباره این رقم را دریافت کند، چون این کار هم بر قیمت تمام شده اثر می‌گذارد و هم مشتری را متضرر می‌کند.

دبیر کل کانون شرکت‌های لیزینگ ایران با بیان این که متاسفانه برخی شرکت‌های لیزینگ بابت مالیات ارزش افزوده رقم‌های کلانی را به سازمان امور مالیاتی بدهکارند، گفت: شرکتی که همه سرمایه‌اش 10 میلیارد تومان است، 50 میلیارد تومان مالیات بدهکار شده که این مساله باید حل شود.

وی با تاکید بر این که سهم لیزینگ‌ها در سرمایه‌گذاری کشور باید افزایش یابد،‌گفت: متاسفانه در سال گذشته حل سرمایه‌گذاری لیزینگ‌ها حدود 20 هزار میلیارد ریال بوده که کمتر از یک درصد کل حجم سرمایه‌گذاری‌هاست.

انتهای پیام/