گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۵/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۳:۲۹ و در حوزه های دانشگاه - ۰ نظر

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و دانشگاه آزاد اسلامی

خبرگزاری آنا: تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با حضور دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر واشقانی فراهانی معاون پژوهشی و دکتر زمانی رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری به امضا رسید.

به گزارش خبرگزاری آنا، این تفاهم نامه با هدف استفاده از توانایی‌های آموزشی، پژوهشی، فناوری و تجهیزاتی طرفین به منظور برطرف کردن نیازهای متقابل و توسعه کسب و کار دانش‌بنیان امضا شد.

دکتر میرزاده در این جلسه با اشاره به  تاریخچه پژوهشگاه‌های تحقیقاتی در ایران و همچنین پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری اظهار کرد: 30 سال پیش برای رشته‌هایی مانند بیوتکنولوژی که نیاز کشور بود، برنامه‌ریزی‌هایی در سازمان برنامه وبودجه صورت گرفت.

وی افزود: در آن زمان با سازمان وابسته به جهاد کشاورزی صحبت هایی به عمل آمد و ما به دنبال زمین مناسبی برای شهرک های تحقیقاتی در تهران بودیم و پیشنهاد ما به دولت این بود که مراکز تحقیقاتی در حاشیه تهران ساماندهی شوند.

میرزاده ادامه داد: با توجه به اهمیتی که در آن زمان رشته‌هایی مانند مهندسی پلیمر، مهندسی شیمی و مهندسی ژنتیک داشت، زمین شهرک تحقیقاتی بین این سه مرکز تقسیم شد و امروز ما شاهد آن هستیم که بذر کاشته‌شده به یکی از مجموعه های تحقیقاتی آبرومند در کشور تبدیل شده که همه به آن افتخار می کنند.

دکتر میرزاده در این جلسه با تأکید بر اینکه نهال های امروز، درخت های تناور فردا هستند، گفت: اگر اساس کاری محکم بنا نهاده شود، آن کار استوار می ماند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امروز پژوهشگاه  ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری از پژوهشگاه‌های موفق و ملی ایران است، تصریح کرد: این پژوهشگاه امکانات، هیأت علمی و دانشمندان خوبی دارد و جای این همکاری در دانشگاه آزاد اسلامی خالی بود.

وی ابراز امیدواری کرد امضای این تفاهم نامه به عنوان یک سنگ بنای همکاری‌های آینده بین دانشگاه آزاد اسلامی و پژوهشگاه، نتایج مثبتی به همراه داشته باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در اسناد بالادستی نظام از جمله سند چشم انداز و نقشه جامع علمی کشور، بحث بیوتکنولوژی و زیست فناوری به عنوان اولویت‌ها شناسایی شده است، گفت: با توجه به اینکه بحث بیوتکنولوژی و زیست‌فناوری رشدی بالاتر از رشد ناخالص ملی اغلب کشورها داشته و به همین دلیل دارای اهمیت است و خوشبختانه ایران در زمینه بیوتکنولوژی و زیست فناوری جزو 20 کشور برتر دنیاست.

دکتر میرزاده خاطرنشان کرد: البته قبل از انقلاب اسلامی ایران، از این دست موفقیت ها در کشور وجود نداشت.

وی با تأکید بر لزوم پیگیری مفاد تفاهم نامه های منعقد شده در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: برای اجرایی شدن این تفاهم نامه نیز کارگروهی از جانب هر دو طرف مسئول پیگیری و اجرای مفاد و بندهای این تفاهم‌نامه باشند.

وی با بیان اینکه دکتر واشقانی فراهانی از محققان برجسته کشور است و اهمیت همکاری‌ها را می‌داند، از وی خواست برای اجرای تمامی تفاهم‌نامه‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی به طور اعم و تفاهم‌نامه با پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری به طور خاص، کارگروهی را مأمور رسیدن به نتیجه مطلوب کند.

دکتر میرزاده ابراز امیدواری کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری، در مواردی از قبیل برگزاری دوره های مشترک دکتری تخصصی برای تربیت نیروی انسانی متخصص طبق مقررات آموزشی و پژوهشی مربوطه، همکاری مشترک دانشگاه و پژوهشگاه در اجرای طرح های کلان واگذارشده به طرفین، ارائه دوره‌های آموزشی الکترونیکی (مجازی) و همکاری در زمینه فعالیت های بین المللی، تشکیل قطب های علمی پژوهشی مشترک با شرکت اعضای هیأت علمی واجد شرایط طرفین و تسهیل استفاده دانشجویان دانشگاه از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی و تجهیزات پژوهشی پژوهشگاه فعالیت داشته باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه زمینه اجرای این سیاست‌ها در دانشگاه و پژوهشگاه فراهم است، خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم در بحث پایان‌نامه‌ها نیز با پژوهشگاه همکاری کنیم و طرح های مشترک تحقیقاتی را در سطح ملی و بین المللی به امضا برسانیم.

انتهای پیام/