گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۵/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۳:۲۱ و در حوزه های پزشکی - ۰ نظر
یک متخصص پوست و مو:

پمفیگوس کشنده‌تر از سرطان است

خبرگزاری آنا: یک متخصص پوست و مو پمفیگوس را یک بیماری کشنده دانست و گفت: این بیماری کشنده‌تر از سرطان است اما اگر این بیماران به موقع برای درمان به پزشک مراجعه کنند و تمام مراحل درمان را به خوبی سپری کنند می‌توان بیماری را تحت کنترل قرار داد.

دکتر سید حسن اعتمادزاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه پزشکی خبرگزاری آنا پمفیگوس را یک بیماری پوستی و ارثی دانست و گفت: پمفیگوس یک بیماری خودایمنی است که در آن سلول‌های ایمنی بدن علیه پروتئین‌های سطحی پوست واکنش نشان می‌دهند و منجر به ایجاد زخم و یا تاول‌های شل در پوست می‌شود که این علائم بر حسب شدت بیماری بسیار متفاوت است.

وی با بیان اینکه طول درمان این بیماری بسیار طولانی است به گونه‌ای که فرد باید تا پایان عمر تحت نظر پزشک باشد افزود: اگر این بیماران به موقع برای درمان به پزشک مراجعه کنند و تمام مراحل درمان را به خوبی سپری کنند می‌توان بیماری را تحت کنترل قرار داد و از بروز تاول و خطرات جانی جلوگیری کرد اما اگر بیماران به موقع مراجعه نکنند یا مراحل‌ درمان را به صورت کامل طی نکنند این بیماری می‌تواند کشنده باشد.

به گفته وی، این بیماری علائمی همانند یک سوختگی بسیار شدید دارد.

این متخصص بیماری‌های پوست و مو در ادامه یادآور شد: پمفیگوس در نژاد یهودیان بیشتر دیده می‌شود اما در برخی نقاط ایران به صورت پراکنده نیز دیده می‌شود که از شیوع بسیار کمی نیز برخوردار است.

اعتمادزاده در بخش دیگری از سخنانش در خصوص تاثیر عوامل محیطی در تشدید این بیماری گفت: تضعیف سیستم ایمنی و استرس موجب تشدید این بیماری می‌شوند بنابراین به این دسته از بیماران توصیه می‌شود استرس خود را کنترل کنند.

وی  در ادامه به این بیماران توصیه کرد از مواد غذایی حاوی پروتئین بیشتر استفاده کنند و این مواد غذایی را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

این متخصص بیماری‌های پوست و مو، کورتن را اساس درمان این بیماران دانست و گفت: برای این بیماران از درمان‌هایی که می‌تواند واکنش سیستم ایمنی را کنترل کند نیز استفاده می‌شود زیرا از این طریق می‌توان از بروز ضایعات پوستی جلوگیری کرد.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار آنا مبنی بر اینکه آیا ممنوعیت بارداری برای زنان مبتلا به این وجود دارد یا خیر؟ گفت: این اجازه به تمام بیماران داده نمی‌شود زیرا ممکن است سلامت جنین و مادر با خطر مواجه شود اما برخی از این بیماران با اجازه پزشک می‌تواند باردار شوند اما باید توجه داشت تا پایان طول بارداری باید تحت نظارت پزشک باشند.

اعتمادزاده در پایان خاطرنشان کرد: بیماران مبتلا به پمفیگوس باید بهداشت فردی و زخم را به شدت رعایت کنند زیرا از این طریق می‌توان از بروز عفونت جلوگیری  یا بروز آن را کنترل کرد.

انتهای پیام/