گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۵/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۱:۵۹ و در حوزه های دانش‌و‌فناوری - ۰ نظر

استیون هاوکینگ در حال مطالعه روی امواج گرانشی برای طرح نظریه جدید همه‌چیز است

خبرگزاری آنا: استیون هاوکینگ، فیزیکدان نظری مشهور از مطالعات جدیدش در زمینه امواج گرانشی کهکشان‌ها خبر داده است که در صورت اثبات آن، نظریه «تورم کیهانی» که براساس آن، جهان هستی با سرعتی بیشتر از سرعت نور در حال انبساط است، تایید خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از NBCNews، استیون هاوکینگ که چند ماهی است عضو فیس‌بوک شده و هر از گاهی پست‌هایی در این شبکه اجتماعی قرار می‌دهد، در پست جدیدی نوشته است: «این هفته، با توماس هرتوگ از بلژیک ملاقاتی داشتم. ما در حال مطالعه روی نظریه جدیدی از منشاء جهان هستیم. این نظریه پیش‌بینی می‌کند که از زمان بیگ‌بنگ یا انفجار بزرگ، امواج گرانشی به وجود آمده که در تمام فضای عالم پخش شده است».

وی افزوده است: «این امواج هم‌اکنون توسط تیم BICEP از طریق یک تلسکوپ رادیویی در قطب جنوب مشاهده شده است. البته ممکن است که این سیگنال‌ها به واسطه گرد و خاک یا غبار به وجود آمده باشد اما اگر این مشاهدات تایید شوند، دریچه جدیدی به روی هستی باز خواهد شد و حتی مهم‌تر از بوزون هیگز خواهد بود».

بوزون هیگز (Higgs boson) یا سازوکار BEH معروف به ذره خدا، یک ذره بنیادی اولیه فرضی دارای جرم است که وجود آن توسط مدل استاندارد فیزیک ذرات پیش‌بینی شده‌ است. مشاهده تجربی این ذره ممکن است بتواند درباره چگونگی جرم‌دار شدن ماده توسط ذرات بنیادی بدون جرم دیگر، توضیح دهد.

اگر هاوکینگ و هرتوگ در این زمینه موفق عمل کنند، زیربنای نظری جدیدی برای مشاهدات کیهانی ایجاد کرده‌اند.

دانشمندان گروه BICEP2 (تصویربرداری پیش‌زمینه قطبش فراکهکشانی) سال گذشته بود که اعلام کردند مدارکی دال بر امواج گرانشی ازلی را به چشم دیده‌اند اما بعد از اینکه بقیه دانشمندان گفتند ممکن است این مشاهدات به دلیل تاثیر قطبش غبار کهکشانی باشد، از ادعای خود دست برداشتند.

امواجی که دانشمندان BICEP2 معتقدند که امواج گرانشی است که از زمان انفجار بزرگ در فضای کهکشان‌ها پخش شده است

این امواج گرانشی می‌توانند به تائید «نظریه تورم کیهانی» کمک کند. این نظریه می‌گوید که کل جهان هستی، از زمان پیدایش تاکنون با سرعتی بسیار بیشتر از سرعت نور، در حال انبساط است. زمانی که این نظریه برای نخستین بار مطرح شد، نظریه انفجار بزرگ بحث‌برانگیز شد اما اکنون بسیاری از کیهان‌شناسان معتقدند که این نظریه، بهترین تفسیر برای بیشتر معماهای گیج‌کننده‌ درباره عالم هستی است.

این نخستین بار نیست که هاوکینگ و هرتوگ برای کار روی موضوعی با هم کار می‌کنند. در سال 2006 نیز این دو دانشمند با مطالعات مشترک اعلام کردند که ویژگی‌های کوانتومی جهان ما بالا به پایین شده است؛ به این صورت که خطوط زمانی بالقوه برای آینده کمک می‌کند تخمین بزنیم که در گذشته چه اتفاقی افتاده است.

این در حالی است که هاوکینگ سال گذشته، زمانی که ادعا کرد سیاهچاله‌ای در جهان وجود ندارد، بلوایی در محافل فیزیکی به وجود آورد.

انتهای پیام/

مترجم: نسترن صائبی