گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۵/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۰:۱۶ و در حوزه های دانش‌و‌فناوری - ۰ نظر

انسان‌های ۱۳۰۰ سال پیش هم بعد از حادثه، استرس عصبی می‌گرفتند

خبرگزاری آنا: محققان می‌گویند سابقه ابتلا به «استرس عصبی پس از حادثه» به ۱۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و پیش‌تر از نبردهای ایران و یونان باز می‌گردد.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از BBC، بنابه شواهد و مطالعات تازه‌ای که از سوی محققان دانشگاه انگلیا راسکین در کمبریج صورت گرفته، رویارویی رزمندگان دوران باستان با «اشباح میدان نبرد» با نشانه‌های «استرس عصبی پس از حادثه» که در دوران مدرن تعریف شده است همخوانی دارد.

این گروه از محققان در مطالعات خود، ترجمه متون باستانی بازمانده از بین‌النهرین (عراق امروزی) را بررسی کرده‌اند. پژوهشگران دانشگاه انگلیا راسکین نتیجه گرفته‌اند که موقعیت مبتلایان به استرس عصبی پس از حادثه عمری به درازای تمدن بشری دارد.

پروفسور جیمی هکر هیوز، مشاور پیشین روانشناسی بالینی در وزارت دفاع بریتانیا، می‌گوید نخستین تعاریف از بیماری استرس عصبی پس از حادثه اغلب به هرودوت مورخ یونانی نسبت داده می‌شود.

به گفته این استاد دانشگاه، هرودوت با اشاره به یکی از رزمندگان سپاه یونان به نام اپیزلوس که در نبرد ماراتن با سپاه ایران جنگیده بود، می‌نویسد: «او ناگهان بینایی هر دو چشمش را از دست داد، بدون آنکه چیزی به او برخورد کند».

اما بنابه تحقیقات پروفسور هیوز، ارجاعاتی به این اختلال عصبی در متون بازمانده از تمدن آسوری در بین‌النهرین در فاصله سال‌های 1300 تا 609 پیش از میلاد هم وجود دارد.

اشباح

در آن دوران، مردان پیش از اعزام به جبهه نبرد به مدت یک سال در پروژه‌های جاده‌سازی و پل‌سازی مشغول به کار بودند، بعد یک سالی را در خط مقدم می‌جنگیدند و پس از آن برای یک سال به خانواده‌های خود می‌پیوستند تا این چرخه تکرار شود.

پروفسور هیوز در این خصوص می‌گوید: «نشانه‌های تقریبی عوارض بعد از نبرد، همان چیزهایی بوده که امروزه استرس عصبی پس از حادثه نامیده می‌شود».

این محقق با اشاره به متونی که وضعیت رزمندگان باستانی را توصیف کرده می‌گوید: «آنها صدا و تصاویر اشباحی را شرح داده‌اند که با آنها صحبت می‌کردند. شاید اشباح کسانی بوده‌اند که همین رزمندگان در میدان نبرد کشته بودند.

این دقیقا همان تجربه‌ای است که سربازان دوران مدرن با آن مواجه هستند. یعنی کسانی که در جنگ‌هایی با فاصله نزدیک به دشمن حضور داشته‌اند». درک بهتر از عارضه استرس عصبی پس از حادثه در سال‌های پس از جنگ ویتنام تشخیص داده شد.

پروفسور هیوز می‌گوید: «از زمانی که تمدن بشری و جنگ بوده، استرس پس از حادثه هم وجود داشته است. این موضوع مربوط به قرن 21 نیست».

انتهای پیام/