گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۴/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۴:۲۴ و در حوزه های دانش‌و‌فناوری - ۰ نظر

وارکا واتر، برج چوبی که از مه و شبنم آب آشامیدنی جمع می‌کند + ویدئو

خبرگزاری آنا: کمبود آب در برخی نقاط جهان، دانشمندان را به فکر توسعه روش‌هایی انداخته تا بتوانند با کمترین هزینه، آب مصرفی انسان‌ها را تولید کنند. یکی از این راهکارها برج‌های وارکا واتر است که دانشمندان ایتالیایی با چوب‌ بامبو درست کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از Gizmag، کمبود آب یکی از مشکلات اساسی در برخی نقاط جهان است و در این شرایط، نگهداری آب سالم بدون نیاز به زیرساخت‌های گران حکم یک منجی حیات را خواهد داشت. دانشمندان ایتالیایی با استفاده از چوب‌های بامبو برج‌هایی برای جمع‌آوری آب ساخته‌اند که «وارکا واتر» نام دارند.

دانشمندان با بررسی‌های وارکا واتر ادعا می‌کنند که  این برج‌ها سالانه به طور متوسط 100 لیتر آب جمع‌آوری می‌کنند. این وارکا واترها حدود 10 متر ارتفاع و 60 کیلوگرم وزن دارند و توسط هشت طناب روی زمین نصب می‌شود.

بدنه این برج از چوب بامبوی بافته شده، ساخته شده که شبیه به تار عنکبوت و بسیار سبک است. این برج همچنین شامل یک ظرف بزرگ پلاستیکی است که قطره‌های آب حاصل از مه، شنبم یا باران درون آن جمع‌آوری می‌شوند. در واقع، دانشمندان با الهام از تار عنکبوت که قطره‌های آب را روی خود نگه می‌دارد، شبکه بدنه این برج را ساخته‌اند و با الهام از روش پرندگان برای نگهداری آب، ظرف پلاستیکی را در این برج قرار داده‌اند.

دانشمندان معتقدند که آب‌های جمع‌آوری شده توسط این برج کاملا پاک و بدون فرآیند تصفیه، قابل آشامیدن است. وارکا واتر برای کشورهای در حال توسعه و مناطقی که به شبکه آب‌رسانی دسترسی ندارند، طراحی شده است.

در زیر می‌توانید ویدئوی ساخت و کاربرد وارکا واتر را تماشا کنید:

 

 

انتهای پیام/

مترجم: نسترن صائبی