گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۴/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۵:۰۶ و در حوزه های سیاسی - ۰ نظر
رابطه ایران و عربستان پس از مرگ عبدالله چگونه خواهد بود؟

بخشایش اردستانی: حضور ظریف در مراسم ترحیم عبدالله تأثیر مثبتی بر روابط خواهد داشت

خبرگزاری آنا: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ارزیابی خود از فوت ملک عبدالله بر منطقه گفت: به نظر می‌رسد ملک سلمان تأثیر کمتری بر آمریکا داشته باشد و این فرصت مناسبی است که دولت، روابط خود را با عربستان تقویت کند.

احمد بخشایش اردستانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری آنا، با اشاره به درگذشت ملک عبدالله پادشاه عربستان و در ارزیابی خود از رابطه ایران و عربستان در دوره پادشاهی جدید سعودی، اظهار کرد: فکر نمی‌کنم با فوت ملک عبدالله تغییری در رابطه ایران و عربستان به وجود بیاید، به هر حال عربستان یکی از کشورهایی است که در همسایگی ما قرار دارد و ما باید رعایت همسایگی را داشته باشم.

وی با بیان اینکه "عربستان از مواضع ایران در یمن عصبانی است"، یادآور شد: یمن خط قرمز عربستان است و حتی در موضوع اهانت مجله فرانسوی شارلی ابدو به ساحت پیامبر اکرم(ص)، دو نفر از القاعده یمن مسئولیت حمله به دفتر مجله شارلی ابدو در پاریس را بر عهده گرفتند و ظاهرا آن دو نفر مراکشی که به شارلی ابدو حمله کردند، مانند حملات تروریستی 11 سپتامبر کارت شناسایی خودشان را در اتومبیل گذاشته بودند که بوی توطئه می‌داد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ادامه داد: پس از حوادث فرانسه دیدیم که بین "عبد ربه منصور هادی" و انصارالله درگیری به وجود آمد و شورای امنیت سازمان ملل نیز به نفع "عبد ربه منصور" بیانیه صادر کرد که احتمال حمله به یمن شدت گرفت، اما انصار الله با تسخیر کاخ ریاست جمهوری یمن، ماجرا را تغییر داد.

این نماینده مردم در مجلس، تصریح کرد: حوادث اخیر نشان داد که عربستان سعودی پشت ماجراهای یمن بود.

بخشایش اردستانی با بیان اینکه "ایران اصول دیپلماسی و روابط سیاسی و اقتصادی خود با عربستان سعودی را رعایت می‌کند"، اظهار کرد: در ایام حدود یک میلیون و در ایام حج تمتع نیز 100 هزار زائر ایرانی به عربستان می‌روند، لذا ایران مشکلی در روابط ایران و عربستان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه "پادشاهی عربستان در مسائل داخلی خود درگیر اختلاف درونی است"، تصریح کرد: آمریکا حامی ملک سلمان است و با وجود آنکه می‌داند سلمان مریض است و از بیماری پارکینسون رنج می‌برد با این حال، روز گذشته او را سرپا نگه داشتند و تشریفات داخلی بیعت را انجام دادند. ظاهرا بعد از ظهر روز پنج‌شنبه که ملک عبدالله فوت می‌کند پسر وی "متعب بن عبدالله" که فرمانده گارد ریاست جمهوری عربستان است به افسرانش دستور می‌دهد تا در حالت آماده‌باش باشند.

نماینده اردستان در مجلس، ادامه داد: اما دیروز صبح دیدیم که "سلمان بن عبدالعزیز آل سعود" پادشاه عربستان در اولین اقدام خود، "خالد التویجری" رئیس دربار سلطنتی و "متعب بن عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود" فرزند ملک عبدالله پادشاه سابق و فرمانده گارد سلطنتی این کشور را برکنار کرد که نشان از مشکلات داخلی سعودی‌ها دارد.

بخشایش اردستانی با بیان اینکه "برگزاری مراسم ختم ملک عبدالله باعث مقبولیت ملک سلمان می‌شود"، تصریح کرد: آنچه مشخص است این است که ملک سلمان پیش از آنکه از مردم عربستان مشروعیت و مقبولیت بگیرد، مقبولیت خود را می‌خواهد از آمریکا و افراد شرکت‌کننده در مراسم کسب کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه "اختلاف‌ها بین شاهزاده‌های سعودی همچنان وجود خواهد داشت"، گفت: با توجه به تغییرات زودهنگام ملک عبدالله در دربار سلطنتی، این موضوع بر اختلافات درونی پادشاهی عربستان دامن می‌زند.

وی در پاسخ به این سؤال که "به نظر شما، رابطه ملک سلمان با ایران چگونه خواهد بود"، گفت: اگر تنش در داخل سعودی‌ها شکل بگیرد، طبیعتا سیاست‌های عربستان متزلزل می‌شود اما آنچه مشخص است اینکه ملک سلمان برای آنکه مشروعیت خودش را هم حفظ کند سیاست‌های آمریکا را دنبال می‌کند و در مورد ایران هم همان سیاست عبدالله را ادامه خواهد داد.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه "سعودی‌ها از بُعد وهابیت به ایران نگاه می‌کنند"، تصریح کرد: عربستان از اینکه نفوذ ایران در جبهه مقاومت افزایش یافته است، به شدت ناراحت هستند و سعودی‌ها دوست ندارند ایران در یمن، بحرین، عراق، سوریه و لبنان و حماس نفوذ داشته باشند؛ ای کاش سعودی‌ها درک کنند که باید با ایران همکاری کنند تا انسجام منطقه به وجود بیاید.

بخشایش اردستانی با بیان اینکه "دولت یازدهم به این درک رسیده است که با عربستان همکاری داشته باشد"، گفت: سفر ظریف برای شرکت در مراسم خاکسپاری ملک عبدالله می‌تواند تأثیر مثبتی در این رابطه داشته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این سؤال که "آیا تغییر در پادشاهی عربستان تغییری در مذاکرات ایران با 1+5 ایجاد خواهد کرد"، اظهار کرد: سلمان تأثیری را که ملک عبدالله بر آمریکا داشت، ندارد؛ بلکه آمریکا می‌خواهد سلمان را حفظ کند. البته شاید عربستان از طریق سفیر خود در سازمان ملل که سیاست‌های قبلی خود را در کارشکنی مذاکرات هسته‌ای ایران دنبال می‌کند، ادامه دهد؛ اما آنچه مشخص است اینکه آمریکایی‌ها هم می‌دانند توافق، بهترین راه است.

این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل با اشاره به سیاست‌های ضد ایرانی ملک عبدالله، یادآور شد: پادشاه متوفی عربستان تأثیری زیادی بر روی اوباما و جان کری داشت؛ از این رو قیمت نفت را کاهش داد با این بهانه که با آمریکا رقابت نفتی دارد؛ اما در واقع هدف اصلی عربستان از کاهش قیمت نفت، تحت فشار قرار دادن ایران و روسیه بود و سیاست آمریکا را دنبال می‌کرد.

بخشایش اردستانی همچنین در پاسخ به این پرسش که "تحولات عربستان چه تأثیری بر روند نزولی قیمت نفت خواهد داشت؟" گفت: اوپک روزانه حدود 29 میلیون بشکه نفت در روز صادر می‌کند و کشورهای غیراوپک حدود 60 میلیون بشکه نفت؛ برای جلوگیری از روند نزولی قیمت نفت باید اعضای اوپک تصمیم بگیرند و 1.5 میلیون بشکه از عرضه روزانه خود را کاهش دهند تا تولید افزایش یابد. پیش‌بینی‌ها این است که در دوره ملک سلمان شاید مسئولان سعودی حاضر باشند برای افزایش درآمدهایشان، 1.5 میلیون بشکه نفت کمتر عرضه کنند و اگر این اتفاق نیفتد قیمت نفت افزایش نخواهد یافت.

انتهای پیام/