گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۲/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۲:۳۲ و در حوزه های پزشکی - ۰ نظر
یک فوق تخصص گوش، حلق و بینی:

«خشکی بینی» و «ضربه» مهم‌ترین عامل خونریزی بینی در کودکان است

خبرگزاری آنا:یک فوق تخصص گوش، حلق و بینی خشکی بینی و ضربه را مهم‌ترین عامل خونریزی بینی در کودکان دانست و گفت: اگر کودکی دچار خونریزی بینی شد بهترین روش برای جلوگیری از ادامه خونریزی قرار دادن کمپرس یخ بر روی بینی و پیشانی است.

دکتر علی اصغر شیرازی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه پزشکی خبرگزاری آنا درباره مهم‌ترین عوامل تاثیر‌گذار در بروز خونریزی‌های بینی گفت: مهم‌ترین علت خونریزی بینی در کودکان خشکی بینی و ضربه است و این در حالی است که بزرگسالان مهم‌ترین علت تصلب شرایین و افزایش فشار خون مطرح است.

وی افزود: علت‌های دیگری مانند ابتلا فرد به انواع تومورها، ایجاد توده و انواع اختلالات انعقادی نیز در بروز خونریزی بینی تاثیرگذار هستند.

این فوق تخصص گوش، حلق و بینی با بیان اینکه اکثر خونریزی‌های بینی نگران کننده نیست گفت: خونریزی بینی تنها در زمانی که در فواصل زمانی کم و در حجم زیاد اتفاق بیفتد نگران کننده است و فرد باید سریعا به مراکز درمان مراجعه کند.

شیرازی با تاکید براینکه خشکی بینی عامل اصلی بروز خونریزی بینی در کودکان است گفت: والدین می‌توانند با چرب کردن داخل بینی با انواع پماد چرب‌کننده مانند وازلین‌های بدون بو داخل بینی کودک خود را چرب کنند تا از بروز خونریزی پیش‌گیری کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه یادآور شد: اما زمانی که کودک دچار خونریزی بینی شد والدین باید ابتدا کودک را به صورت نیمه خوابیده قرار دهند به گونه‌ای که سر کودک به سمت بالا باشد سپس یک کمپرس یخ بر روی استخوان بینی و یا پیشانی قرار دهند تا خونریزی قطع شود هم‌چنین می‌تواند برای جلوگیری از ادامه خونریزی پنبه‌ای را به تتراسایکلین آغشته و در داخل بینی کودک بگذارند تا خونریزی برطرف شود.

وی در پایان خاطرنشان کردد: بزرگسالان نیز می‌توانند با کنترل فشار خون از بروز خونریزی بینی پیش‌گیری کنند.

انتهای پیام/