گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۲/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۰:۵۱ و در حوزه های پزشکی - ۰ نظر
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا مطرح کرد

عوامل موثر بر قدرت باروری مردان / مردانی که دچار اختلال اسپرم هستند نیز می‌توانند بارور شوند

خبرگزاری آنا:عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا به بررسی عوامل موثر بر قدرت باروری مردان پرداخت.

به گزارش گروه پزشکی خبرگزاری آنا، دکتر سید محمد کاظمینی، با تاکید بر اینکه تمامی اقداماتی که برای حفظ سلامتی انجام می‌شود در جهت حفظ باروری نیز است، گفت: این دو می‌توانند بسیار به یکدیگر نزدیک باشند. مثلا در مردی که دچار تب بالا و طولانی مدت می‌شود این امکان وجود دارد که بدن وی در ساختن اسپرم دچار مشکل شود، همچنین در ازدواج زوجین در سنین بالا و یا تأخیر در اقدام به بارداری زوجین و نیز درمان برخی بیماری‌ها، همچون سرطان، باروری افراد در معرض آسیب قرار گرفته و لذا در تمام این موارد نیازمند حفظ باروری هستیم که از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی درباره علل و عواملی که ممکن است باروری مردان را در معرض خطر قرار دهد، افزود: یک مرد قبل از تولد و تا دوران بارداری و رشد در رحم ممکن است دچار مشکلاتی شود. پسر بچه‌ها ممکن است به هنگام تولد، بیضه‌هایشان در جای خود قرار نداشته باشند و چنانچه توسط یک ماما یا متخصص از ناحیه بیضه‌ها مورد بررسی و معاینه قرار گیرد و این مساله تشخیص داده شود تا قبل از یک سالگی به وسیله انجام یک عمل جراحی می‌توان این مشکل را برطرف کرده و از آسیب به بیضه‌ها در سال ‌ای آینده جلوگیری شود .علاوه بر این هنگام بلوغ هر ضایعه‌ای همچون التهاب بیضه‌ها یا درد ناگهانی، پیچ خوردگی‌های آنها و یا در صورت عفونت باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار گیرند، چنانچه پس از بلوغ نیز ممکن است بیماری‌ها و مشکلاتی برای مردان ایجاد شود همچون واریکوسل که اگر بر روی کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد نیاز به درمان دارد .

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا در ادامه افزود: به طور مثال اگر مردی به بیماری نارسایی کلیه مبتلا شود و کیفیت اسپرم‌های وی در حال کاهش باشد ما می‌توانیم اسپرم‌های او را جهت حفظ باروری فریز کنیم تا اگر  بیماری وی توسعه پیدا کرد بتوانیم در جهت باروری وی از آن استفاده کنیم.

در ادامه، دکتر محمدرضا صادقی دیگر عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، با اشاره به اینکه وقتی فردی را مستعد حفظ باروری می‌دانیم به معنای آن است که عاملی، باروری این فرد را تهدید می‌کند و به آن آسیب می‌رساند، گفت: اولین راه برای آنکه ما حداقل در افراد بالغ متوجه شویم که باروری فرد در خطر است، انجام آنالیز اسپرم است که متخصصان مردان و اورولوژیست پس از مراجعه بیمار، درخواست آنالیز اسپرم می‌دهند و بر اساس پارامترهای اسپرم است که تشخیص داده می شود که آیا این فرد به حفظ باروری نیاز دارد یا خیر و می‌تواند باروری طبیعی داشته باشد.

این جنین شناس در ادامه با تاکید بر اینکه ممکن است زوجی با علت ناباروری به پزشک مراجعه کنند اما علت ناباروری مردانه نباشد، افزود: وظیفه اسپرم این است که کروموزوم‌ها و ژنوم پدر را به نسل بعد منتقل کند به همین علت است که بسیار اهمیت دارد و امروزه که تکنولوژی‌ها به کمک انسان‌ها آمده است، ما می‌توانیم حتی وقتی اسپرم فرد مشکل دارد، اسپرم بهتر و اصلح‌تر را انتخاب کنیم به گونه‌ای که سبب باروری تخمک و تشکیل جنین شود.

صادقی با بر شمردن ویژگی‌های یک اسپرم سالم گفت: اولین نکته، تعداد اسپرم و دومین و مهم‌ترین ویژگی یک اسپرم خوب، شکل آن است که توسط عوامل آسیب رسان موجود در محیط، تحت تاثیر قرار می‌گیرند و ممکن است آسیب ببیند.

وی در ادامه افزود: بر اساس آخرین استانداردهای بهداشت جهانی، اگر در فردی تنها 4 درصد اسپرم‌ها، دارای شکل نرمال باشند، این فرد به راحتی احتمال باروری به صورت طبیعی را دارد.

صادقی با بیان اینکه پیشنهاد روش‌های حفظ باروری بسته به شرایط زوج است عنوان کرد : مثلا بکارگیری روش‌های حفظ باروری در زوجی که ازدواج کرده‌اند و یا در فردی که ازدواج نکرده متفاوت است و بسته به شرایط آنها و با توجه به مشاوره‌ای که صورت می‌گیرد، روش مناسب انتخاب می‌شود که بصورت دریافت بافت بیضه و انجماد آن، انجماد اسپرم، فریز تخمک و یا انجماد جنین در افراد انجام می‌شود.

انتهای پیام/