گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۳/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۱:۳۱ و در حوزه های سیاسی - ۰ نظر
قنبری در گفت‌وگو با آنا مطرح کرد:

اکنون بهترین زمان برای تحویل‌گرفتن اس- ۳۰۰ از روسیه است

خبرگزاری آنا: مدرس دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی درباره تفاهم روسیه برای تحویل موشک‌های اس- ۳۰۰، گفت: وضع به‌وجود آمده در روسیه بهترین فرصت برای افزایش همکاری‌های دفاعی با روسیه است و تحویل موشک‌های اس- ۳۰۰ می‌تواند باعث تقویت دفاع ضد هوایی شود.

داریوش قنبری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، با مثبت ارزیابی کردن سفر ارتشبد "سرگئی شویگو" وزیر دفاع روسیه به ایران، گفت: روسیه اکنون از سوی کشورهای غربیمنزوی شده است و این عامل، زمینه مناسبی برای همکاری بیشتر سیاسی و نظامی با ایران است.

وی با بیان اینکه "نیاز کشور به تقویت دفاع ضد هوایی لزوم در اختیار داشتن موشک‌های اس - 300 را افزایش می‌دهد"، ادامه داد: این زمان بهترین فرصتی است که ایران بتواند موشک‌های اس - 300 را از روسیه تحویل بگیرد.

به گفته این استاد علوم سیاسی دانشگاه، در وضع فعلی و با توجه به اختلافات روسیه با غرب و به ویژه آمریکا، روس‌ها هم بدشان نمی‌آید که چنین معامله‌ای با ایران داشته باشند و موشک‌های اس- 300 را به ایران بدهند تا قدرت چانه‌زنی‌شان با غرب را افزایش بدهند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، با اشاره به استراتژی کنونی دولت روسیه، خاطرنشان کرد: اخیرا راهبرد روسیه نگاه به کشورهای شرقی شده است و در همین راستا تقویت ارتباط با کشورهایی همچون هند، چین و ایران را مورد نظر قرار داده‌ است. روس‌ها می‌خواهند ضعفی را که در نتیجه فشارهای غرب به کشورشان وارد شده است، از طریق همکاری با کشورهای آسیایی برطرف کنند؛  از این رو به دنبال همکاری‌های بیشتر هستند.

قنبری با تأکید بر اینکه "ایران باید از فرصت به‌وجود آمده نهایت استفاده را ببرد" اظهار کرد: سفر وزیر دفاع روسیه به ایران تا نشانه مثبتی از همکاری دفاعی روسیه و ایران است و به نظر می‌رسد مشکل تحویل موشک‌های اس - 300 به ایران در حال برطرف شدن است.

تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه "پس از امضای موافقت‌نامه همکاری‌های نظامی- دفاعی بین  وزرای دفاع ایران و روسیه،  وزارت خارجه آمریکا  اعلام کرد که تحویل موشک اس‌- 300 از سوی روسیه به ایران امری غیرقابل پذیرش است"، در پاسخ به این سؤال که "آیا آمریکا در این زمینه می‌تواند مداخلاتی داشته باشد؟" گفت: : به نظر آمریکایی‌ها نمی‌توانند در این زمینه مداخلات تأثیرگذاری داشته باشند، چراکه روابط روسیه و آمریکا به اندازه کافی سرد است و بعید است واکنش‌های آمریکا اثری بر روس‌ها داشته باشد.

وی همچنین در پاسخ سؤال دیگری مبنی بر اینکه "آیا تحویل موشک‌های اس - 300 می‌تواند تغییری در روند مذاکرات هسته‌ای ایران با 5+1 ایجاد کند"، تصریح کرد: داشتن موشک‌های اس - 300 می‌تواند توان چانه‌زنی ایران در مذاکره با 1+5 را افزایش دهد و از این لحاظ می‌تواند مفید باشد.

 وزرای دفاع ایران و روسیه در دیدار روز چهارشنبه - 30 دی ماه - در تهران، بر اراده دو کشور برای ارتقای روابط دفاعی و حل و فصل مشکل سامانه موشکی اس - 300 توافق کردند.

انتهای پیام/