گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۱/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۶:۲۴ و در حوزه های پزشکی - ۰ نظر
یک متخصص مسمومیت:

اعتیاد به «شیشه» باعث «اسکیزوفرنی» می‌شود

خبرگزاری آنا:یک متخصص مسمومیت اعلام کرد: مصرف شیشه باعث اسکیزوفرنی (جنون) می‌شود و این در حالی است که درمان اعتیاد به شیشه و مواد محرک، مشکل‌ترین درمان در زمینه درمان سوء مصرف مواد است.

به گزارش گروه پزشکی خبرگزاری آنا، دکتر محمد مجیدی درباره مهم‌ترین عوارض مصرف شیشه یک نوع ماده مخدر گفت: قاچاقچیان مواد با این شعار که «شیشه حاوی مورفین نیست پس اعتیاد آور نیست!!» مصرف آن را تبلیغ می‌کنند و متاسفانه تعدادی از افراد ناآگاه، خواسته یا ناخواسته در دام این ماده خطرناک گرفتار می‌شوند.

واقعیت این است که شیشه یک ماده محرک بسیار اعتیاد‌آور است، به طوری که در بسیاری از مقالات پزشکی، قدرت اعتیادزایی آن را بیشتر از مواد محرکی مانند کوکائین می‌دانند.

دکتر مجیدی تاکید کرد: مصرف شیشه خطر جدی پیش روی جامعه و جوانان است؛ مصرف شیشه باعث اسکیزوفرنی (جنون) می‌شود و آگاه‌سازی خانواده‌ها و جوانان از تهدیدات مصرف این مواد از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است.

وی گفت: به خاطر داشته باشیم که در حال حاضر درمان اعتیاد به شیشه و مواد محرک، مشکل‌ترین درمان در زمینه درمان سوء مصرف مواد است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در خصوص علایم جنون ناشی از مصرف شیشه را، پارانویا (شک و بدبینی نسبت به اطرافیان)، توهم (شنیدن صدایی که واقعی نیستند و یا دیدن چیزهایی که وجود ندارند)، اضطراب، مشکل در تمرکز، افزایش فعالیت موتور (حرکات تکراری وبی‌هدف) عنوان کرد. همچنین از مهمترین علایم جنون ناشی از مصرف شیشه  تهاجم و آسیب به خود و دیگران (خودزنی و قتل)  است که در درمان جنون ناشی از مصرف شیشه از داروهای ضد جنون و شوک درمانی استفاده می‌شود؛ همچنین بیمار ممکن است به صورت مکرر و طولانی مدت در بخش‌های روانپزشکی بستری شود.

وی در ادامه همچنین به سایر عوارض مصرف شیشه اشاره کرد و گفت: از دست دادن وزن،  تاکی کاردی(افزایش و کاهش ضربان قلب) ، تپش قلب، فشار خون بالا، مرگ ناگهانی، انفارکتوس میوکارد و کاردیومیوپاتی مرتبط با مصرف مزمن آمفتامین، عفونت ادراری، درد قاعدگی، کهیر، واکنش به نور، و عرق کردن، ناتوانی جنسی و تغییر در میل جنسی ، نعوظ‌های مکرر یا طولانی مدت، تنگی نفس و تاری دید، کهیر، بثورات جلدی(ضایعات پوستی)، آنژیوادم و آنافیلاکسی و سندرم استیونس جانسون از دیگر عوارض مورد مشاهده در افراد مصرف کننده و معتاد به شیشه دانست.

این متخصص مسمومیت و پزشکی قانونی در پایان گفت: شیشه‌ای که در حال حاضر در بازار قاچاق مواد محرک ایران وجود دارد، به چهار صورت کشیدنی، استفاده از طریق بینی، خوردنی یا تزریق ممکن است مورد سوء مصرف قرار گیرد.

انتهای پیام/