گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۱/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۳:۴۳ و در حوزه های دانشگاه - ۰ نظر
برگزاری همایش تخصصی «چالش‌های رشته مطالعات زنان»‌ در واحد تهران جنوب

رشته مطالعات زنان پس از ۱۴ سال هنوز بازار کار ندارد/میان رشته‌ای بودن مطالعات زنان در ایران به نقطه ضعف آن تبدیل شده است

خبرگزاری آنا: همایش «چالش‌های فراروی رشته مطالعات زنان» روز گذشته با حضور دکتر طباطبایی، رییس شورای راهبردی زنان فرهیخته، دکتر شکوه نوابی‌نژاد و همکارانش در دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی تهران جنوب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در ابتدای جلسه دکتر نوابی‌نژاد که او را مادر علم مشاوره ایران می‌نامند، درباره رشته مطالعات زنان و جایگاه آن در ایران توضیح داد و گفت: رشته مطالعات زنان یک دوره مطالعات میان‌رشته‌ای است که به نحوی با دروس علوم پایه ارتباط دارد. در این رشته سعی بر این است تا بینش صحیح و غیرجانبدارانه‌ای از جایگاه زن در هستی و جهان امروز به صورت علمی و آکادمیک و با توجه به مطالعات تطبیقی ارائه شود. 

وی افزود: رشته «مطالعات زنان» 30 سال است در 600 دانشگاه جهان در مقاطع کارشناسى، کارشناسى ارشد و دکترا تدریس مى‏شود، اما این رشته در ایران غریب و ناشناخته مانده است و کمتر کسى با آن آشنایى دارد مگر کار‌شناسان مسائل زنان. کار‌شناسان در تلاش بودند با توجه به افزایش فعالیت‏هاى اجتماعى زنان پس از انقلاب، بتوانند این رشته را در دانشگاههاى کشور راه ‏اندازى کنند؛ تا اینکه تلاش آن‌ها به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسى ارشد از سال 1380 به بعد منجر شد.

نوابی نژاد ادامه داد: در حال حاضر چهار دانشگاه دولتى تربیت مدرس، علامه طباطبایى، الزهرا (س) و تهران در شهر تهران و دانشگاه آزاد اسلامى رودهن، در نزدیکى تهران، در دو گرایش این رشته، دانشجو جذب می کنند. هر چند راه ‏اندازى این رشته در دیگر شهر‌ها و گسترش آن در دانشگاههاى کرج و شیراز از جمله برنامه‏ هاى آموزش عالى بود، ولى تا به حال اجرا نشده است.

بعد از سخنان دکتر نوابی‌نژاد، دکتر هامیرا رخشنده‌رو درباره رشته مطالعات زنان گفت: من فکر می‌کنم صاحب نظران باید روی این رشته تمرکز بیشتری داشته باشند. از طرفی هم باید اهداف طراحان و کسانی که در وزارت علوم به این رشته مجوز داده‌اند بررسی شود تا ببینیم آن‌ها چقدر در رسیدن به این اهداف موفق بوه‌اند. در ابتدا تنها 3 دانشگاه مجوز گرفتن دانشجو در این رشته را داشتند اما حالا تعداد دانشجویانی که این رشته را می‌خوانند و دانشگاه‌هایی که این رشته را تدریس می‌کنند زیاد شده. اما باید دید آن‌ها صاحب دیدگاه در سطح علمی شده‌اند یا نه.

رخشنده رو در ادامه افزود: میان رشته‌ای بودن مطالعات زنان جزو حسن‌های این رشته است که البته در ایران این حسن بزرگ مغفول مانده است. حتی چند سالی می‌شود که رشته‌های تخصصی نیز به این نتیجه رسیده‌اند که میان رشته‌ای عمل کنند. اما میان رشته‌ای بودن مطالعات زنان در ایران به نقطه ضعف آن تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار آنا، دکتر روشنفکر نیز در ادامه به بیان دیدگاه‌های خود درباره چالش‌های روبروی رشته مطالعات زنان پرداخته و گفت: در ابتدا از ریاست دانشگاه آزاد در انتخاب خانم دکتر طباطبایی به عنوان مشاور زنان و رییس شورای راهبردی زنان فرهیخته تشکر می‌کنم، البته این انتظار از وزارت علوم نیز می‌رفت ولی هنوز این اتفاق نیفتاده است. چرا که این مساله یک طرح ملی بود. این رشته با 14 سال سابقه و حدود 1000 خروجی هنوز بازار کار درستی ندارد. از طرف دیگر چون مطالعه در این رشته از سطح کار‌شناسی ارشد شروع می‌شود شاید مطالعات پایه و ابتدایی درستی درباره مطالعات زنان صورت نگیرد.

وی افزود: رشته مطالعات زنان در پی این باور بوده است که در اثر قرون متمادی حاکمیت دیدگاههای منفی و متحجرانه نسبت به زنان از ابعاد گوناگون انسانی، خانوادگی و اجتماعی و وجود محرومیت های جدی سبب شده که امروزه به ناچار برای اصلاح این معضل به مسئلة زن توجه خاصی مبذول شود و رشته مطالعات زنان با هدف تربیت کار‌شناسان، مشاوران و مدیران صاحب نظر در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی توانمندی ارائة طریق در مسائل مربوط به زنان را داشته باشند و بتوانند دیدگاه‌های متعادل جنسیتی در کلیة سطوح اجرائی و سیاستگذاری کشور ارائه کنند.

در پایان جلسه نیز اساتید حاضر در این همایش به سئوالات خبرنگاران و اساتید حوزه مطالعات زنان پاسخ دادند.

دکتر رخشنده رو در پاسخ به خبرنگار آنا دربارهٔ اینکه این رشته تا به حال برای زنان چه کرده است پاسخ داد: وظیفه این رشته پرداختن به مسائل زنان است. هدف ما تربیت سیاست گذار در رشته است تا بتوانیم در مناصبی که برای زنان سیاست گذاری انجام می‌شود از فارغ التحصیلان این رشته استفاده کنیم.

دکتر روشنفکر نیز در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار خبرگزاری آنا درباره چالش‌های فراروی مطالعات زنان تصریح کرد: باید به طور کلی این مساله آسیب‌شناسی شود که چرا استقبال از این رشته مهم کمتر است. شاید دلیل این امر پراکندگی و گستردگی موضوعات و عناوین درسی در رشته مطالعات زنان باشد. از طرفی ما اساتید مختص به مسائل زنان بسیار کم داریم. مشکل بعدی ما این است که ما کتابخانه تخصصی این رشته را برای پژوهش این رشته نداریم.

انتهای پیام/