گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۰۱/بهمن/۱۳۹۳ - ۱۲:۲۰ و در حوزه های دانشگاه - ۰ نظر
توران ولی‌مراد، فعال حقوق زنان در گفت‌وگو با آنا:

تحصیلات تکمیلی به تربیت زنان کارآفرین کمک می‌کند/ دانشگاه آزاد به فارغ‌‌التحصیل‌شدن دکترهای صاحب نظریه و تحلیل یاری رساند

خبرگزاری آنا: ولی مراد با اشاره به انتقادها درباره حضور زنان در تحصیلات تکمیلی گفت: جالب است که بعضی‌ها زن‌ها را در عرصه مدیریت راه نمی‌دهند ولی می‌خواهند جلوی حضور زنان در دانشگاه‌ها را بگیرند تا تعادل بر هم نخورد.

توران ولی مراد فعال حقوق زنان و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره گسترش تحصیلات تکمیلی در کشور گفت: نکته این است که از بعد از پیروزی انقلاب، شرایط جامعه به گونه‌ای شد که فرصت تحصیلات برای خانم‌ها به صورت ملی و گسترده باز شد به گونه‌ای که برخی آقایان که تا پیش از آن حتی دخترانشان را به مدرسه هم نمی‌فرستادند، حالا دخترانشان دکتر و مناصب مهم دولتی دارند و این یعنی موضوع تحصیلات زنان ربطی به نگاه اسلام ندارد.

وی افزود: امام خمینی(ره) سالها پیش از انقلاب اسلامی نیز خانمی برای ازدواج را انتخاب می‌کنند که نه تنها تحصیلاتشان تکمیل است، بلکه معلم خصوصی زبان فرانسه داشتند. بنابراین می‌خواهم بگویم قرائت‌های مختلفی از اسلام بوده و هست اما آن چیزی که در سطح جامعه ایران قبل از پیروزی انقلاب به طور عام وجود داشت، بسیاری از خانواده‌های مذهبی کشور که بافت بزرگی را هم تشکیل می‌دادند، به خاطر مختلط بودن مدارس حتی دخترانشان را به دبیرستان نمی‌فرستادند. اما بعد از پیروزی انقلاب این فرصت ایجاد شد.

وی در ادامه درباره مشکلات گسترش تحصیلات بدون برنامه‌ریزی اظهار داشت: چالشی که در ابتدا مقابل این مساله وجود داشت این بود که نسبت حضور زنان در صحنه به نسبت رشد توانمندی مدیریتی آن‌ها و اینکه به دلیل ذهنیت آقایان، حضور زنان در پست‌های بالا محدود و انگشت‌شمار شد و ما این مساله را حتی در مجلس و دولت هم می‌بینیم. البته شاید این حضور انگشت‌شمار هم به خاطر این باشد که کسی نگوید از حضور خانم‌ها در مناصب مهم دولتی بی‌بهره هستیم!

این فعال حقوق زنان تاکیدکرد: مکتب امام خمینی(ره) و افرادی مثل شهید بهشتی و مطهری و رجایی به حضور خانم‌ها در صحنه اعتقاد داشتند. کما اینکه دکتر بهشتی از حضور خانم‌ها در احزاب حمایت می‌کرد. این حرفها مقدمه‌ای بود تا بگویم تنها راه باز پیش پای خانم‌ها دانشگاه بود تا به سطح عالی برسند. برای همین ما می‌بینیم در این 3 دهه حضور زنان در دانشگاه‌ها رشد چشمگیری داشته است اما شاید ادامه این روند، آسیب‌هایی به همراه داشته باشد برای اینکه ما در مدیریت تعادل حضور زنان را نداریم، لذا این مساله و مشکل، تعادل را به هم می‌زند.

ولی‌مراد در واکنش به انتقاد عده‌ای درباره حضور زنان در تحصیلات تکمیلی تاکید کرد: جالب است که بعضی‌ها زن‌ها را در عرصه مدیریت راه نمی‌دهند ولی می‌خواهند جلوی حضور زنان در دانشگاه‌ها را بگیرند تا تعادل جامعه بر هم نخورد.

ولی مراد در پاسخ به این سئوال که دلیل حضور زنان در مقاطع تحصیلات تکمیلی چیست؟ گفت: مهم این است که کسی تحصیلات عالیه دارد، ذهن تحلیل‌گر داشته باشد و این ارزشمند است. یعنی کسی که ذهن تحلیلگر دارد وقتی هم که حتی مادری می‌کند و همسرداری می‌کند و یا در جامعه حضورهای مختلف دارد، در اظهار نظر و تحلیل، بجای آنکه حرف‌های عامیانه و تکراری بزند به راه درست‌تری می‌رود. 

این جامعه‌شناس تصریح کرد: آن‌چه ما در جامعه کم داریم متاسفانه ذهن تحلیلگر است. یعنی ورود و باز شدن راه تحصیلات تکمیلی چه برای زنان و چه برای مردان خوب است به شرط آنکه ورود و خروج آن‌ها مثل دانش آموز مدرسه نباشد؛ یعنی چیزی را حفظ کنند و امتحان بدهند و یک سری تحقیقات موجود را تقلیدی انجام دهند و تمام شود. در واقع اشکال کار ما همین جاست که ذهن تحلیلگر در هیچ کدام از رده‌های تحصیلی نداریم و متاسفانه دانشگاه‌هایمان هم وضع خوبی ندارد. دانشجویان را در دوره فوق لیسانس ببینید که سر نمره چه قدر چانه می‌زنند. بنابراین معتقدم صرفا گسترش تحصیلات تکمیلی مشکلات ما را حل نمی‌کند چون بیماری مدرک‌گرایی در کشور ما رواج پیدا کرده است به همین خاطر باید به تغییر نحوه آموزش در دانشگاه‌ها فکر کرد.

ولی مراد در پایان درباره گسترش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: تحصیلات تکمیلی برای خانم‌ها حتی اگر کارمند دولت نشوند بسیار خوب است و آن‌ها را کارآفرین می‌کند. کسی که می‌داند و می‌تواند، به هرحال می‌خواهد آن توانایی و دانستن را به فعل در بیاورد و همین باعث رونق می‌شود و حتی در مساله تعلیم و تربیت هم تاثیر می‌گذارد. بنابراین گسترش سطح تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی بسیار خوب است مشروط براینکه افراد دکتر و صاحب نظریه از دانشگاه خارج کند، نه اینکه کسانی را با حرف‌های تکراری که فقط مدرک دارند، وارد جامعه بکند. متاسفانه دولت و مجلس هم گرفتار حرف‌های تکراری‌اند و این فقدان نوآوری باعث گرفتاری جامعه ما شده است.

انتهای پیام/