گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۳۰/دی/۱۳۹۳ - ۱۳:۱۰ و در حوزه های پزشکی - ۰ نظر
یک متخصص مغز و اعصاب:

۴۸ ساعت بی‌خوابی منجر به بروز جنون، توهم بینایی و شنوایی می‌شود

خبرگزاری آنا: یک متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه خواب کافی برای یک فرد بالغ ۸ ساعت است گفت: اگر انسان به مدت ۴۸ ساعت بی‌خواب باشد دچار جنون، توهم بینایی و شنوایی می‌شود و این در حالی است که اگر حیوان یک هفته نخوابد، می میرد.

دکتر سعید قزوینیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه پزشکی خبرگزاری آنا گفت: اختلال خواب یا بی‌خوابی می‌تواند علت اولیه (ژنتیکی) و یا به دنبال برخی بیماری‌ها ایجاد شود. برخی افراد به صورت ژنتیکی دچار بی‌خوابی‌های شبانه و بیدار شدن صبح بسیار زود از خواب هستند این افراد باید زندگی خود را با این میزان خواب تطبیق دهند زیرا هیچ گونه درمان موثری در این خصوص وجود ندارد.

وی افزود: خواب کافی برای یک فرد بالغ 8 ساعت، برای نوزادان 18 ساعت و میانسالان 6 ساعت است اما متاسفانه بسیاری از افراد مسن بر این باور هستند که باید همانند یک نوزاد خواب بسیار زیادی داشته باشند و به همین دلیل داروهای خواب‌آور را به صورت خودسرانه مصرف می‌کنند.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه مسائل روحی در نداشتن خواب کافی نقش بسزایی دارد گفت: زمانی که افراد دچار مشکلات روحی، افسردگی، اضطراب و ... می‌شوند نمی‌توانند از یک خواب خوب و کافی بهره‌مند شوند و این مساله موجب بیدار شدن مکرر از خواب در هنگام شب می شود بنابراین به افراد توصیه می‌شود بر احساسات خود غلبه کنند و یا اگر این کار برای آنها امکانپذیر نبود برای درمان افسردگی به مراکز درمان مراجعه کنند.

قزوینیان با توجه به برخی بیماری‌ها که عامل اصلی بروز اختلالات خواب هستند گفت: ابتلای برخی از زنان به سندروم کانال کارپ موجب بروز اختلالات خواب در آنها می‌شود زیرا این بیماری موجب  مور مور شدن، گزگز و دردهای شبانه می‌شود به گونه‌ای که فرد از خواب بیدار می شود بنابراین نمی توانند از خواب مناسبی برخوردار باشند.

وی افزود: ایست تنفسی در خواب، پرکاری تیروئید، چاقی، اسپاسم عضلانی،اعتیاد، استعمال سیگار، مصرف مشروبات الکی و داروهای محرک  از دیگر عواملی است که موجب بروز اختلالات خواب در افراد می‌شود.

به گفته این متخصص مغز و اعصاب؛ مصرف چای و قهوه پررنگ به خصوص در هنگام شب موجب بی‌خوابی می‌شود.

قزوینیان در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: اگر انسان به مدت 48 ساعت بی‌خواب باشد دچار جنون، توهم بینایی و شنوایی می‌شود و این در حالی است که اگر حیوان یک هفته بی‌خواب باشد می میرد.

انتهای پیام/