گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۳۰/دی/۱۳۹۳ - ۱۱:۲۴ و در حوزه های دانش‌و‌فناوری - ۰ نظر

چین قصد استخراج هلیوم ۳ را از ماه دارد

خبرگزاری آنا: چین در راستای توسعه انرژی هسته‌ای‌ در کشورش به دنبال یافتن منبع هلیوم ۳ است و برای این کار قصد دارد هلیوم ۳ را از کره ماه استخراج کند.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از MSN، چین قصد دارد ماه را برای یافتن هلیوم 3، یک ایزوتوپ کمیاب که می‌تواند تولید انرژی هسته‌ای را متحول کند، کندوکاو کند. این نوع هلیوم از هلیوم 4 که در سطح زمین می‌توان به وفور یافت، متفاوت است.

ساختار هلیوم 3 به گونه‌ای است که در آن دو پروتون در کنار یک نوترون وجود دارد. با استفاده از هلیوم 3 می‌توان از طریق هم‌جوشی هسته‌ای، انرژی پاک هسته‌ای را تولید کرد.

از آنجاکه این ایزوتوپ روی زمین کمیاب است، هر گرم آن حدود 1000 دلار ارزش دارد و به طور مثال، اگر کشوری بخواهد یک تن هلیوم 3 داشته باشد، باید یک میلیارد دلار هزینه کند. با این حال، دانشمندان معتقدند که برعکس زمین، روی کره ماه حدود یک تا پنج میلیون تن از این ماده وجود دارد.

دلیل اینکه هلیوم 3 روی زمین وجود ندارد، این است که قطب‌های مغناطیسی زمین هلیوم 3 را منحرف می‌کنند اما از آنجاکه کره ماه قطب مغناطیسی ندارد، این گاز در کره ماه به وفور یافت می‌شود.

به نظر می‌رسد که چین با این تصمیم، قصد دارد برنامه‌های فضایی خود را برای ارسال فضاپیما به ماه و جمع‌آوری نمونه‌هایی از خاک این سیاره تسریع بخشد. گفته می‌شود که این کشور قصد دارد در سال 2017 نخستین فضاپیمای خود را برای این کار به ماه بفرستد.

انتهای پیام/

مترجم: نسترن صائبی