گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۳۰/دی/۱۳۹۳ - ۱۰:۳۴ و در حوزه های دانش‌و‌فناوری - ۰ نظر

فضاپیمای ناسا به بزرگترین سیارک منظومه نزدیک می‌شود

خبرگزاری آنا: داون،‌ فضاپیمای آژانس فضایی آمریکا ناسا، درحال نزدیک شدن به بزرگترین جرم در کمربند سیارک‌های منظومه شمسی در فاصله میان مریخ و مشتری است.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از BBC، تصاویر تازه‌ای که فضاپیمای داون (Dawn) از سرس (Ceres) گرفته کمک خواهد کرد تا فضاپیما در مسیر درست برای استقرار در مدار این سیاره کوتوله در روز ششم مارس قرار گیرد.

تیم آلمانی مسئول دوربین کاوشگر دان، فیلم کوتاهی از این سیارک که قطرش 950 کیلومتر است تهیه کرده است. تا پایان ماه عکس‌های این کاوشگر بهتر از عکس‌هایی خواهد بود که تلسکوپ فضایی هابل قبلا از سرس گرفته است.

داون (بامداد) در حال حاضر کمتر از 400 هزار کیلومتر از مقصد فاصله دارد. سرس اولین سیاره کوتوله است که از نزدیک بررسی خواهد شد. بعد از آن در ماه ژوئیه فضاپیمای نیو هورایزن (افق تازه) ناسا به پلوتون که یک سیاره کوتوله است خواهد رسید.

تصویری که داون از سرس گرفته است

سیاره‌های کوتوله طبقه خاصی از اجرام در منظومه شمسی هستند. سیارات خاکی مثل زمین که به خورشید نزدیک هستند یک طبقه و غول‌های گازی مثل مشتری طبقه دیگر را تشکیل می‌دهند. گفتنی است که داون پس از دیدار از سیارک دیگری به نام وستا با سرس ملاقات می کند.

سرس احتمالا قوه جاذبه محسوسی دارد. دانشمندان فکر می کنند هر دو این اجرام بذرهایی در منظومه شمسی بودند که هرگز تبدیل به سیاره نشدند.

به عقیده آنها وستا خیلی از همان فرآیندهایی را طی کرده که باعث دگرگونی زمین در دوران اولیه‌اش شد، مثلا فرآیندی که باعث تشکیل یک هسته آهنی شد. در مقابل سرس احتمالا حتی به آن مرحله هم نرسید و خیلی زود در فرآیند تحول - در جهت تبدیل به یک سیاره - بازماند.

دانشمندان بر این تصورند که این سیارک متشکل از یک هسته سنگی است که پوسته‌ای یخی دور آن را پوشانده و در نهایت عایقی از جنس سنگ و صخره لایه بیرونی را تشکیل می‌دهد.

یکی از سوالات مهمی که امید می‌رود این ماموریت به آن پاسخ دهد این است که آیا اقیانوسی از آب در اعماق این سیارک هست یا نه. دانشمندان تصور می‌کنند که چنین است.

داون قرار است برای 16 ماه سرس را مطالعه کند. اگر همه چیز به خوبی پیش رود دان از فاصله 400 کیلومتری سطح این جرم را نظاره خواهد کرد.

انتهای پیام/