گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۳۰/دی/۱۳۹۳ - ۰۹:۲۱ و در حوزه های پزشکی - ۰ نظر
یک متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری:

شست‌و‌شوی دست‌ها از مهم‌ترین اصول در کنترل عفونت‌های بیمارستانی است

خبرگزاری آنا:یک متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری با توجه به راهکارهای پیش‌گیری از عفونت‌های بیمارستانی عنوان کرد: شست‌و‌شوی دست‌ها یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین اصول در کنترل این عفونت‌ها است.

 دکتر کامیار مصطفوی‌زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه پزشکی خبرگزاری آنا گفت: عفونت بیمارستانی به عفونتی اطلاق می‌شود که بیمار در زمان بستری شدن به آن مبتلا نبوده و پس از بستری شدن به آن مبتلا می‌شود.

وی افزود: منشأ این عفونت‌ها معمولا محیط بیمارستان، تجهیزات و یا پرسنل و یا سایر بیماران بستری هستند و شایع‌ترین آنها عبارتند از عفونت‌های ادراری، خون، زخم جراحی و عفونت‌های ریوی ناشی از دستگاه‌های کمک تنفسی است.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری درباره شیوع این عفونت‌ها گفت: میزان شیوع این عفونت‌ها بین 5 تا 20 درصد در نقاط مختلف دنیا گزارش شده و سالیانه میلیاردها دلار هزینه درمان این عفونت‌ها می‌شود.

مصطفوی‌زاده با توجه به راهکارهای پیشگیری از عفونت‌های بیمارستانی عنوان کرد:  شست‌و‌شوی دست‌ها یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین اصول در کنترل این عفونت‌ها است. ضدعفونی کردن محیط بیمارستان و تجهیزات آن نیز از اصول دیگر کنترل و  پیشگیری از عفونت‌های بیمارستانی به شمار می‌روند.

انتهای پیام/