گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۳۰/دی/۱۳۹۳ - ۰۸:۵۶ و در حوزه های اقتصادی - ۰ نظر

شمارش معکوس برای سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها

خبرگزاری آنا: همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و در حالی که دولت نهم موظف بود ساختار خود را کوچک کند، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها تشکیل شد؛ سازمانی که هر سال بودجه قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهد،‌ در آستانه انحلال یا انتقال قرار گرفته‌است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی آنا،‌ درست در زمانی که دولت بر اساس قانون برنامه پنجم چند وزارتخانه را در هم ادغام و عملیات کوچک‌سازی را آغاز کرده بود،‌ سازمان جدیدی با عنوان سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها شکل گرفت. عملکرد نهایی این سازمان که از هر گونه پوشش رسانه‌ای اقداماتش مصون است، به واریز ماهانه 45 هزار و 500 تومان به حساب بیش از 70 میلیون نفر ایرانی محدود می‌شود.

نمود بیرونی این سازمان نیز سایت refahi.ir است که عملا کارکرد خود را پس از ثبت‌نام‌ اولیه و نیز تجدید ثبت‌نام در ابتدای کار دولت یازدهم از دست داده و حتی در بهترین حالت اداره آن سایت با چند نفر نیرو هم ممکن است. با این حال ساختمان خیابان فلسطین سازمان هدفمندی یارانه‌ها هر سال مبلغ قابل توجهی از بودجه کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

بر اساس لایحه بودجه سال آینده کل کشور، بیش از 52 میلیارد ریال اعتبار به این سازمان اختصاص یافته است که بیش از 44.4 میلیارد ریال آن بودجه هزینه‌ای است. 

تغییر وضعیت سازمان در مجلس

این روزها که موضوع کاهش درآمدهای نفتی به اوج خود رسیده و اتفاقا مجلس هم در حال بررسی لایحه بودجه است، نمایندگان مردم در خانه ملت به فکر افتاده‌اند که جلوی هزینه‌های غیرضروری دولت را بگیرند و طبیعی است که یکی از این اقدامات می‌تواند تعیین تکلیف سازمان‌های دولتی و کوچک‌سازی آن باشد.

در این زمینه، عضو کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه قرار نبود برای اجرای هدفمندی یارانه‌ها، سازمان تازه‌ای تشکیل شود، گفت: کمیسیون تلفیق در بررسی لایحه بودجه، پیشنهاد انتقال سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی را مصوب کرده‌ است.

موسی‌الرضا ثروتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا با بیان اینکه قانون هدفمندی یارانه‌ها همچنان اجرا می‌شود و طبیعی است که سازوکاری برای عملیات اجرایی آن نیاز است،‌ ادامه داد: قرار نبوده است دولت سازمان جدیدی در کشور تاسیس کند، اما به هر حال این اتفاق افتاده  است و مجلس قصد دارد آن را اصلاح کند.

ساختار عریض و طویل سازمان

سازمان هدفمندی یارانه‌ها زیرمجموعه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است و رئیس آن را رئیس سازمان مدیریت منصوب می‌کند. این سازمان با ماهیت شرکت دولتی و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و اداری است. بخشی از منابع این سازمان از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تامین می‌شود.

ساختار تشکیلاتی ان سازمان را در تصویر زیر می‌توان دید. طبیعی است که وقتی برای پرداخت ماهیانه 45 هزار و 500 تومان کشور به چنین سازمان بزرگی نیاز داشته باشد، برای اداره سایر امور کشور هم به سازمان‌های گسترده‌تری نیاز خواهیم داشت. این در حالی است که همه قوانین کشور، دولت را به کوچک‌سازی و ارجاع امور به بخش خصوصی سوق می‌دهد. شاید بی‌راه نبود که یکی از مسئولان سازمان خصوصی‌سازی گفته بود همه امور مربوط به واریز سود سهام عدالت در یک لوح فشرده (CD) شده بود، در حالی که عده‌ای قصد داشتند برای این کار سازمان جداگانه‌ای تشکیل دهند!

انتهای پیام/

ادبیات "خاص" سایت دولتی به همراه "احترام" فوق‌العاده برای مدیران مربوطه !