گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۲۹/دی/۱۳۹۳ - ۱۵:۲۵ و در حوزه های دانش‌و‌فناوری - ۰ نظر

ساخت دستگاه لایه‌نشانی اسپری پایرولیزیز توسط دانشجوی واحد تهران مرکز

خبرگزاری آنا: دانشجوی کارشناسی ارشد رشته فیزیک گرایش حالت جامد واحد تهران مرکز موفق به ساخت دستگاه لایه‌نشانی اسپری پایرولیزیز شده که در ساخت سلول خورشیدی، تراشه‌های الکترونیکی و پوشش‌های ضدباکتری در بیمارستان‌ها کاربرد دارد.

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، دستگاه اسپری پایرولیزیز برای ساخت و تهیه لایه‌های نازک و نانو ساختارها در دمای بالا ساخته شده است که پایداری و استحکام لایه‌نشانی آن نسبت به روش‌های فیزیکی در خلاء بیشتر است.

این دستگاه با توحه به فناوری ساده‌تر نسبت به روش‌های فیزیکی در خلاء بسیار ارزان‌قیمت بوده و انکان لایه‌نشانی در سطوح بزرگتر را نیز دارد و کاربرد آن در مراکز تحقیقاتی دانشگاهی و صنعتی است. دستگاه اسپری پایرولیزیز برای لایه‌نشانی سطوح در ضخامت‌های کم (نانومتری) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته امیرحسین ابراهیمی آذر، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته فیزیک گرایش حالت جامد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و طراح و سازنده دستگاه لایه‌نشانی اسپری پایرولیزیز، این دستگاه یک اسکلت بدنه آلومنیومی دارد که بخش‌های آن شامل یک نیولایزر و کمپرسور هوا (نازل‌های متعدد برای موادی با چگالی بالا) و سیستم مکانیکی شامل الکتروموتور، گیربکس، میل‌لنگ و فن خنک‌کننده است.

وی گفت: «سیستم الکترونیکی این دستگاه شامل دیمر برای کنترل سرعت نازل، سیستم حرارتی شامل هیتر آلومینیومی با توان 2000 وات و تولید دمایی بیش از 300 درجه سانتی‌گراد، ترموستات و ترموکوپل برای تنظیم دمای سطح هیتر می‌شود».

کاربردها

از کاربردهای این دستگاه می‌توان به لایه‌نشانی روی سطوح مختلف از انواع فلزی و غیر فلزی همانند سرامیک و شیشه نام برد که در مراکز تحقیقاتی و صنعتی کاربرد فراوانی دارد.

به گفته وی، این دستگاه در بیمارستان‌ها برای ساخت نانوپوشش‌ها به عنوان عایق ضد باکتری، در ساخت سلول‌های خورشیدی و همچنین تراشه‌های الکترونیکی همانند ترانزیستورها کاربر دارد.

ابراهیمی‌ آذر در گفت‌وگو با خبرنگار آنا گفت: «این دستگاه همچنین در صنعت کاربرد دارد زیرا لایه‌نشانی روی ابزارآلات صنعتی آنها را در مقابل خوردگی مقاوم می‌کند».

وی افزود: «از دیگر کاربردهای این دستگاع، ساخت فیلترهای اپتیکی، سلول‌های خورشیدی، حس‌گرها، آشکارسازها، کارهای تزئیناتی و تهیه لایه‌های سخت و پوشش‌های مغناطیسی و تهیه لایه نازک دی‌الکتریک اشاره کرد».

وی همچنین گفت: «انواع لایه‌های نازک را می‌توان به روش اسپری از طریق این دستگاه ساخت که نشاندن لایه‌های نازک و ضخیم اکسیدی -از قبیل اکسید مس، اکسید کرم، اکسید نیکل و اکسید وانادیوم-، لایه‌های نازک فلزی –مثل آلومینیوم، وانادیوم، مس، سرب، آهن و نیکل- لایه‌های نازک نیمه‌رساناها – همچون گالیوم ارساید و لایه‌های نازک اپتیکی- از آن جمله هستند».

به گفته وی، این دستگاه نمونه اولیه و پایلوت است اما آزمون و خطاها روی آن انجام شده و آماده برای صنعتی شدن است.

انتهای پیام/