گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۲۹/دی/۱۳۹۳ - ۱۲:۴۷ و در حوزه های پزشکی - ۰ نظر
یک فوق تخصص نفرولوژی:

بیش از ۵۴ درصد ایرانیان به عارضه پرفشاری خون مبتلا هستند

خبرگزاری آنا: یک فوق تخصص نفرولوژی با بیان اینکه بیش از ۵۴ درصد ایرانیان به عارضه پرفشاری خون مبتلا هستند گفت: ایران در میان ۱۹۲ کشور از نظر ابتلا به عارضه پرفشاری خون در رتبه ۶۷ قرار دارد.

به گزارش گروه پزشکی خبرگزاری آنا، دکتر اقلیم نعمتی گفت: پرفشاری خون شایع‌ترین علت سکته مغزی در ایران و سومین علت مرگ‌و‌میر است که با افزایش سن به بیش از 50 سال اهمیت آن نیز افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: این بیماری اغلب یا بدون علامت است و یا علائم بالینی جزئی دارد و چنانچه پرفشاری خون کنترل نشود و تحت درمان قرار نگیرد از علل اصلی ابتلا به بیماری‌های سیستم مغزی، سکته مغزی و نارسایی کلیه است و معمولا از زمانی که فشار خون به بیش از 110/75 برسد، فرد در معرض این خطرات قرار می‌گیرد.

این عضو تیم علمی نخستین کنگره بین‌المللی نفرولوژی و اورولوژی افزود: یکی از مهم‌ترین درمان‌های توصیه شده در این بیماری تغییر سبک زندگی فرد است که کاهش میزان مصرف نمک در رژیم غذایی، کم کردن وزن بدن در افرادی که اضافه وزن دارند، قطع مصرف دخانیات، افزایش تحرک و فعالیت‌های ورزشی و حداقل 30 دقیقه ورزش در طول روز و استفاده نکردن از مشروبات الکی از مهم‌ترین موارد است.

دکتر نعمتی گفت: زمانی که پزشک یا پرستار فشار خون را بیان می‌کنند اغلب 2 عدد عنوان می‌شود به طور مثال 140/90 یا همان 14/9 عدد نخست مربوط به شریان‌ها و زمانی است که قلب منقبض و یا به عبارتی در حال پمپاژ خون است. عدد دوم مربوط به فشار شریان‌ها در حالتی است که قلب در حالت استراحت و خونگیری است. به طور کلی فشارخون به نیرویی گفته می‌شود که توسط خون در جریان به دیواره رگ‌ها وارد می‌شود و این علائم اصلی حیات است.

وی با بیان اینکه پرفشاری خون فرد را در معرض خطر حملات سکته مغزی، قلبی و بیماری‌های کلیه قرار می‌دهد، ادامه داد: در اکثر موارد هیچ علامتی ندارد اما این بیماری کاملا جدی است.

این فوق تخصص نفرولوژی افزود: به فشار خون 120/80 طبیعی، بیش از این میزان و کمتر از 140/90 در مرحله پیش از عارضه پرفشاری خون، بیش از 140/90 و کمتر از 160/110 پرفشاری خون درجه یک و بی شاز 160/110 پرفشاری خون درجه دو گفته می‌شود.

دکتر نعمتی یادآور شد: چناچه به طور مداوم فشار خون بیش از 140/90 باشد باید دارو درمانی آغاز شود. در مواردی نظیر ابتلا به بیماری پلاک‌های چربی داخل عروق (آترواسکلروزیس)، سکته مغزی، قلبی و بیماری‌های منتشر عروق و بیماری‌های مزمن کلیوی باید درمان از فشار‌های کمتر آغاز شود.

انتهای پیام/