گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۲۹/دی/۱۳۹۳ - ۱۱:۰۲ و در حوزه های پزشکی - ۰ نظر
یک متخصص مغز و اعصاب:

فلج عصب صورت بیشتر زنان باردار را درگیر می‌کند

خبرگزاری آنا:یک متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه ویروس‌ها عامل اصلی بروز فلج صورت هستند گفت: فلج صورت بیشتر زنان باردار را درگیر می‌کند و موجب بروز علائم در این افراد می‌شود.

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه پزشکی خبرگزاری آنا درباره فلج عصب صورت گفت: فلج عصب صورت که به فلج بلز مشهور است یکی از اختلالات شایع نورولوژیک است. در این حالت عضلات صورت، ناگهانی و به طور موقت فلج می‌شود و علت آن معمولا ویروسی است.

وی افزود: در این بیماری عصب هفتم درگیر می‌شود و از نظر علامتی بیمار نمی‌تواند چشم‌های خود را بدرستی ببندد و قادر نیست ابروی سمت درگیر را حرکت دهد و صورت نیز کج می‌شود. عصب هفتم پس از جدا شدن از مغز برای رسیدن به عضلات صورت از استخوان گیجگاهی می‌گذرد. مسیر عصب از داخل استخوان گیجگاهی است و درست از لابه‌لای ساختمان گوش عبور می‌کند. این قسمت کاملا کانالی استخوانی است و اگر عصب به هر دلیل دچار التهاب و تورم شود در این کانال فشرده می‌شود و منجر به بروز علائم می‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه معمولا قبل از شروع علایم بیمار درد پشت گوش دارد گفت: در این بیماری چشایی فرد نیز می‌تواند درگیر شود.

به گفته وی، این بیماری در زنان باردار بیشتر دیده می‌شود.

ناصر مقدسی درباره روش‌های درمان این بیماری گفت: از لحاظ درمانی معمولا داروهایی همچون پردنیزولون و آسیکلویر برای بیماران تجویز می‌شود و در صورت درمان نشدن انجام  فیزیوتراپی صورت نیز می‌تواند موثر باشد اما  معمولا 85 درصد بیماران با همین درمان‌ها بهبود می‌یابند. در صورت پاسخگو نبودن این روش‌ها بیمار  جراحی می‌شود.

انتهای پیام/