گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۲۹/دی/۱۳۹۳ - ۰۹:۴۴ و در حوزه های پزشکی - ۰ نظر
در گفت‌و‌گو با خبرگزاری آنا بررسی شد؛

هلیکوباکتر؛ مفید یا مضر / میکروب معده چه زمان نیاز به درمان دارد؟

خبرگزاری آنا: یک فوق تخصص گوارش و کبد به بررسی میکروب‌های معده پرداخت و گفت: میکروب معده تا زمانی که برای فرد ایجاد مشکل نکند نیاز به درمان ندارد زیرا می‌تواند از طریق کاهش احتمال بروز سرطان در قسمت فوقانی معده و ریفلاکس بسیار مفید است.

دکتر محمدجعفر فره‌وش در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه پزشکی خبرگزاری آنا درباره میکروب‌های معده گفت: در معده انسان اسید‌های فراوانی وجود دارد بنابراین برخی میکروب‌ها در این محیط از بین می‌روند اما تعداد دیگری مانند هیلی‌کوباکتر پیلوری در محیط اسیدی معده می‌توانند زندگی‌ کنند و هیچ گونه آسیبی به آنها وارد نمی‌شود.

وی افزود: این باکتری از طریق انسان به انسان منتقل می‌شود و در سنین پایین به علت ضعیف بودن سطح بهداشت بیشتر دیده می‌شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد در ادامه تصریح کرد: وقتی این باکتری وارد معده می‌شود یک عفونت حاد ایجاد می‌کند که موجب دل درد، تهوع، استفراغ و تب مختصر می‌شود اما به سرعت این مرحله را سپری می‌کند و به شکل مزمن در زیر مخاط معده تا آخر عمر انسان زندگی می‌کند و در آنجا باعث تحریک مخاط معده و در نتیجه التهاب آن می‌شود که در نهایت منجر به افزایش اسید معده می‌شود.

وی افزود: افزایش اسید معده موجب زخم اثنی ‌عشر می‌شود. به مرور زمان التهاب مخاط معده باعث التهاب مزمن و نازک شدن آن می‌شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد: این تغییرات در سنین بالاتر باعث زخم معده و درصد کم‌تری منجر به تغییرات مخاط معده می‌شود و کمی احتمال ابتلا به سرطان معده را افزایش می‌دهد.

وی درباره راه‌های تشخیص آلودگی هلیکوباکتر گفت: پزشکان می‌توانند از طریق آزمایش خون، مدفوع، تست تنفسی و آندوسکوپی به وجود این باکتری پی ببرند.

فره‌وش با بیان اینکه این باکتری به طور معمول در معده 70 درصد از افراد وجود دارد گفت: این باکتری تا زمانی که برای فرد ایجاد مشکل نکند نیاز به درمان ندارد زیرا هم از نظر هزینه درمان برای فرد مقرون به صرفه نیست و هم عوارض دارویی فراوانی را در پی دارد. علاوه بر آن، تا زمانی که هلی‌کو‌باکتر موجب ایجاد مشکل نکرده باشد می تواند از طریق کاهش احتمال بروز سرطان در قسمت فوقانی معده و کاهش ابتلای فرد به ریفلاکس بسیار مفید نیز باشد. 

انتهای پیام/