گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۲۸/دی/۱۳۹۳ - ۱۶:۲۲ و در حوزه های دانشگاه - ۰ نظر
در جلسه هیات امنای استان قزوین تصویب شد:

ایجاد شهرک تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد قزوین

خبرگزاری آنا: در صد و هشتاد و هفتمین جلسه هیات امنای استانی دانشگاه آزاد اسلامی، ایجاد شهرک تحقیقاتی این دانشگاه در واحد قزوین با همکاری استانداری در بودجه سال ۹۴ تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری آنا، جلسه هیات امنای استان قزوین پیش از ظهر امروز به ریاست دکتر میرزاده، دکتر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، استاندار و امام جمعه قزوین و سایر اعضا برگزار شد. در این جلسه مصوبات بودجه سال 94، نمودار سازمانی استان و اصلاحیه برنامه راهبردی استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

هیات‌های امنای استانی باعث تمرکززدایی در تصمیمات شده‌اند

دکتر میرزاده با اشاره به تشکیل هیأت‌های امنای استانی در سراسر کشور، گفت: در حال حاضر 496 نفر عضو هیأت امنای استانی دانشگاه آزاد اسلامی هستند و در این مجموعه با ما همکاری می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه مجموعه هیأت امناهای استانی متشکل از دانشمندان، فرهیختگان، علما، صاحبنظران و مدیران سطح بالای استانی است، گفت: هیأت امنا‌ها به هیچ عنوان جنبه تشریفاتی نداشته و در تمام تصمیم گیری‌های دانشگاه دخیل هستند.

وی خاطرنشان کرد: هیأت امناهای استانی، حالت تمرکزگرایی تصمیمات در سازمان مرکزی را از بین برده و با ایجاد تمرکززدایی، موجب استفاده از خرد جمعی در تصمیم گیری‌ها شده است، به طوری که بیشتر امورات در استان‌ها توسط هیأت امنا‌ها انجام می‌شود.

وی با اشاره به شاخص‌های عملکردی در رابطه با انتصاب روسای واحد‌ها، گفت: کمیسیون‌های نظارت باید بر انتخاب روسای واحد‌ها نظارت کنند. از دیگر وظایف کمیسیون‌های نظارت، اجرای سیاست‌های دانشگاه در خصوص توسعه تحصیلات تکمیلی، جذب استاد و دانشجو در همه مقاطع، اجرای برنامه‌های دانشگاه، وصول درآمدهای غیر از شهریه، اجرای طرح‌های فرهنگی ماندگار، ایجاد مراکز رشد و توسعه شرکت‌های دانش بنیان است.

وی با بیان اینکه این شاخص‌ها، شاخص‌های جدیدی هستند که در برنامه مصوب هیأت موسس در سال 88 وجود نداشت، گفت: شاخص‌های مذکور با توجه به مسائل به وجود آمده در دانشگاه آزاد اسلامی تعریف شده است.

تغییر شاخص‌های رتبه بندی واحد‌ها

دکتر میرزاده با بیان اینکه شاخص‌های تعیین کننده رتبه واحد‌ها تغییر کرده است، تصریح کرد: از این پس شاخص‌های مربوط به جذب هیأت علمی، توسعه تحصیلات تکمیلی، اجرای طرح‌های فرهنگی ماندگار و اقتصاد دانش بنیان سیاست‌های جدیدی است که برای امتیازبندی واحد‌ها استفاده می‌شود.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی هر سال یک گزارش رتبه بندی و کارآیی واحد‌ها را براساس همین شاخص‌ها به هیأت موسس گزارش می‌کند.

لزوم ظرفیت سازی برای توسعه تحصیلات تکمیلی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر ضرورت توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: هنوز در حدود 500 هزار صندلی خالی در دوره‌های کاردانی و کار‌شناسی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد ولی ما مجبوریم فضا‌ها را نگهداری و برای اساتیدی که موظفیشان در هفته تکمیل نمی‌شود، پرداخت داشته باشیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طبق آمار سال گذشته در مجموع کل دانشگاه‌های آزاد و دولتی، تنها حدود 8 درصد متقاضیان دوره دکتری در دانشگاه‌ها پذیرفته شدند و 92 درصد داوطلبان پشت دیوارهای کنکور مانده‌اند و همچنین از بین یک میلیون متقاضی کار‌شناسی ارشد نیز تنها 26 درصد داوطلبان در کل دانشگاه‌های دولتی و آزاد پذیرفته شده‌اند و 74 درصد آنان پشت سد کنکور مانده‌اند و این موضوع ضرورت توسعه تحصیلات تکمیلی را بیش از گذشته نشان می‌دهد.

وی تاکید کرد: باید ظرفیت سازی لازم صورت گیرد که به جای دانشگاه‌های درجه دو و سه منطقه، دانشگاه‌های داخلی با پول مردم آباد شود.

وی ادامه داد: همچنین درسال91، تعداد 50 هزار پرونده متقاضیان مقطع تحصیلات تکمیلی برای تحصیل در دانشگاه‌های خارج کشور در وزارت علوم تشکیل شده است و همین امر لزوم توسعه تحصیلات تکمیلی را افزایش می‌دهد.

کاهش وابستگی دانشگاه آزاد اسلامی به شهریه از اهداف اساسی دانشگاه است

دکتر میرزاده با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی همزمان دو سیاست عمده را دنبال می‌کند، گفت: کاهش وابستگی دانشگاه آزاد اسلامی به شهریه و افزایش درآمد از فعالیت‌های غیر شهریه‌ای و شرکت‌های دانش بنیان دو سیاست عمده دانشگاه هستند که همزمان با این دو هدف، توسعه تحصیلات تکمیلی که تقاضای فزاینده اجتماعی در پی دارد نیز دنبال می‌شود.

تجمیع واحد‌های زیان ده

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از هیات‌های امنای استانی خواست تا با دادن فرصت یک ساله واحدهای زیان ده را تعیین تکلیف کنند، به طوری که یا در واحدهای مادر تجمیع شوند و یا تغییر کاربری دهند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته تعدادی از واحدهای دانشگاه تجمیع و ادغام شده است، گفت: در مهرماه سال 92، تعداد 472 واحد در دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشت که امروز این تعداد به 400 واحد رسیده است و 72 واحد تجمیع، منحل و یا تغییر کاربری داده شدند.

تحقق اهداف سند توسعه علم و فن آوری تنها با همت دانشگاه‌ها میسر خواهد شد

دکتر میرزاده در ادامه این جلسه با اشاره به ابلاغ سند توسعه علم و فن آوری از سوی رهبر معظم انقلاب، گفت: بر اساس اهداف این سند، ایران تا پایان سال 1404 باید به قطب نخست علمی منطقه تبدیل شود و 50 درصد از تولید ناخالص ملی کشور (GDP) از فعالیت‌های اقتصاد دانش بنیان تامین شود.

وی تصریح کرد: این موضوع به خوبی نقش دانشگاه‌ها به صورت عام و دانشگاه آزاد اسلامی به صورت خاص را در تحقق این هدف نشان می‌دهد زیرا دانشگاه آزاد اسلامی با داشتن ظرفیت بالایی از آموزش عالی کشور وظیفه سنگینی در تحقق سند توسعه علم و فن آوری ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب دارد.

میزان وابستگی دانشگاه آزاد اسلامی به شهریه در سال آینده 84 درصد خواهد شد

دکتر میرزاده با بیان اینکه میزان وابستگی دانشگاه‌های بزرگ و معتبر به شهریه در کشورهای دیگر نزدیک 25 درصد است، گفت: با برنامه ریزی‌های انجام شده و اجرای طرح‌های اقتصادی و دانش بنیان تا سال آینده میزان وابستگی دانشگاه آزاد اسلامی به شهریه به 84 درصد خواهد رسید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به معوقات برخی از نهاد‌ها به دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: هم اکنون برخی از نهاد‌ها و سازمان‌های دولتی معوقات بسیار زیادی به دانشگاه آزاد اسلامی دارند که با توجه به عدم وابستگی این نهاد علمی به بودجه دولتی پرداخت این معوقات سنگین که بعضا در حدود 250 میلیارد تومان می‌رسد بخش قابل توجهی از تنگناهای مالی دانشگاه آزاد اسلامی را حل خواهد کرد.

مصوبات جلسه هیات امنای استان قزوین

به گفته دکتر فریدون رهنمای رودپشتی معاون برنامه ریزی دانشگاه آزاد اسلامی، در این جلسه مقرر شد اصلاحات مورد نظر بودجه و برنامه استان قزوین منتهی به سال 94 که در جلسه مطرح شد در کمیسیون دائمی هیات امنا مطرح و به عنوان مصوبه هیات امنا در اختیار معاونت برنامه ریزی دانشگاه آزاد اسلامی قرار گیرد.

وی افزود: بودجه استان قزوین از حیث درآمد و هزینه 159 میلیارد تومان و از حیث منابع و مصارف 200 میلیارد تومان مورد تایید اعضای هیات امنای این استان قرار گرفت.

دکتر رهنما تصریح کرد: بودجه این استان از حیث ساختار هزینه‌ای بسیار مطلوب تدوین و ابلاغ گردید و برنامه اصلاحی آن‌ها نیز با تمرکز بر ارتقای کیفیت و تعالی واحدهای دانشگاهی استان، تاسیس شرکت‌های دانش بنیان تجاری سازی تحقیقات، اجرای طرح‌های فرهنگی ماندگار، تامین منابع از طریقی خارج از شهریه و ساخت و احداث پارک علم و فن آوری به تصویب رسید و مقرر گردید در کمیسیون دائمی استان اصلاحات مورد توجه قرار گرفته و نسخه نهایی به هیات امنا ارسال شود.

وی همچنین گفت: نمودار سازمانی با سطوح تعریف شده در کمیسیون دائمی مطرح و تصویب شود. انتخاب حسابرس این استان نیز از دیگر مصوبات جلسه امروز بود.

انتهای پیام/