گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۲۸/دی/۱۳۹۳ - ۱۶:۰۹ و در حوزه های پزشکی - ۰ نظر

ویتامین D با سرطان روده بزرگ مبارزه می‌کند

خبرگزاری آنا: تحقیق جدیدی نشان داده است که دارا بودن مقادیر بیشتر ویتامین D، از خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ می‌کاهد.

به‌ گزارش خبرنگار پزشکی آنا، در پژوهشی که اخیراً در بوستن انجام شده، ارتباط معنی‌داری میان مقادیر بالاتر ویتامین D در بدن و کاهش ریسک ابتلا به سرطان بزرگ دیده شده است. به نوشته نیویورک‌تایمز، دانشمندان در انستیتو سرطان دانا-فاربر در بوستن علاوه بر کشف این ارتباط، در تجزیه‌و‌تحلیل‌های خود به علت احتمالی آن نیز پی برده‌اند.

یک تومور بدخیم علاوه بر سلول‌های سرطانی شامل انواع دیگری از سلول‌ها نیز می‌شود که تعدادی از آن‌ها در سرعت رشد یا گسترش تومور مؤثرند. در میان این سلول‌ها گروهی از سلول‌های سیستم ایمنی نیز وجود دارند که سلول‌های T نامیده می‌شوند یا لمفوسیت‌های T نامیده می‌شوند که سلول های سرطانی را هدف قرار می‌دهند و جلوی تکثیرشان را می گیرند. اگر سلول‌های T در توموری بیشتر باشد، امید به بهبودی و خوش‌خیم بودن آن نیز بیشتر است.

در این تحقیق که در ژورنال Gut منتشر شده، سوابق 318 نفر که دارای سرطان پیشرفته روده بودند و 624 نفر که مبتلا نبودند، بررسی و مقادیر ویتامین D در خون افراد پیش از تشخیص سرطان اندازه‌گیری شده است. هرچه سطح ویتامین D در خون افراد بیشتر بوده، احتمال وجود تومور سرطانی کمتر شده است. نویسندگان این مقاله پژوهشی چنین نظر داده‌اند که ویتامین D با سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از رشد این نوع بیماری وارد تعامل می‌شود.

ویتامین D به گروهی از سوسستروییدهای محلول در چربی اطلاق می‌شود که مسئول جذب کلسیم، آهن، منیزیم، فسفات و روی  در روده هستند. بسیاری از غذاها حاوی انواع ویتامین D  هستند و این ویتامین همچنین با قرار گرفتن پوست بدن در معرض آفتاب و به ویژه اشعه فرابنفش، در پوست سنتز می‌شود.

به گفته دکتر شوجی اوگینو استادیار پاتولوژی انستیتو سرطان دانا-فاربر در بوستن و سرپرست گروه نویسندگان مقاله، «این مطالعه واقعاً نشان می‌دهد که ویتامین D در ایمنی بدن مؤثر است. و این اولین مطالعه‌ای است که چنین موردی را در جمعیت انسانی نشان می‌دهد. ویتامین D سیستم ایمنی بدن را  علاوه بر مقاومت در مقابل سرطان در مبارزه با عفونت‌ها نیز تقویت می‌کند.»

 

انتهای پیام/