گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۲۸/دی/۱۳۹۳ - ۱۴:۵۶ و در حوزه های پزشکی - ۰ نظر
یک متخصص گوش، حلق و بینی:

آشنایی با شایع‌ترین علت‌های خارش گوش/ گوش‌ها به هیچ عنوان نیاز به پاک کردن ندارند

خبرگزاری آنا: یک متخصص گوش، حلق و بینی به تشریح شایع‌ترین علت‌های خارش گوش پرداخت و در این خصوص توصیه‌هایی را به افراد ارائه کرد.

دکتر بابک ساعدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه پزشکی خبرگزاری آنا با بیان اینکه خارش گوش یک بیماری شایع است که درصد زیادی از علت مراجعه به متخصصان گوش، حلق و بینی را به خود اختصاص داده است گفت: خارش گوش علاوه بر اینکه بسیار آزاردهنده است اما یک بیماری خطرناک محسوب نمی‌شود و بیشتر به دنبال دستکاری گوش و بیماری‌های پوستی ایجاد می‌شود.

وی افزود: افرادی که عادت به دستکاری گوش در دراز مدت دارند دچاربیماری خارش گوش ( گوش درد خارجی مزمن) می‌شوند.

این متخصص گوش، حلق و بینی در ادامه تاکید کرد: گوش‌ها به هیچ عنوان نیاز به پاک کردن با هیچ وسیله‌ای ندارند به گونه‌ای که گفته می‌شود افراد اگر قصد پاک کردن گوش خود را دارند تنها مجاز هستند از آرنج خود استفاده کنند! انجام این کار محال است به همین دلیل این مثال مطرح می‌شود و دلیل آن هم این است که گوش‌ها به هیچ عنوان نباید پاک شوند.

ساعدی با توجه به استفاده برخی از افراد از گوش‌ پاک‌کن‌ها گفت:  استفاده از گوش‌پاک کن‌ها بسیار شایع شده است که متاسفانه این مساله موجب تجمع جرم در داخل گوش می‌شود که خود منجر به ایجاد مساله می‌شود. به افراد توصیه می‌شود گوش را فقط هنگاهی که از حمام خارج می‌شوند به وسیله حوله و فقط قسمت خارجی گوش را پاک کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران عفونت‌های قارچی را یکی دیگر از علت‌های خارش گوش دانست و گفت: عفونت‌های قارچی به خصوص در فصل تابستان در افرادی که به شدت عرق می‌کنند شایع است. این افراد با علائمی مانند درد و کیپ شدن گوش به پزشک مراجعه می‌کنند.

وی درباره درمان عفونت‌های قارچی گفت: برای درمان این بیماری باید از ساکشن(خارج کردن ترشحات) استفاده کرد و برای این افراد قطره‌های گوش نیز تجویز می‌شود.

این متخصص گوش، حلق و بینی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: شوره سر و صورت یکی دیگر از علت‌های خارش گوش است که از شیوع بالایی نیز برخوردار نیست. برای درمان این افراد پزشکان از داروهای ضدالتهاب استفاده می‌‌کنند.

انتهای پیام/