گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۲۶/دی/۱۳۹۳ - ۱۲:۲۸ و در حوزه های اقتصادی - ۰ نظر

تئوری ارز جایگزین برای دلار عملی شد

خبرگزاری آنا: بانک مرکزی تئوری جایگزینی ارزهایی به جز دلار در مبادلات تجاری خارجی را عملیاتی کرده است و تلاش دارد با کاهش نرخ روبل روسیه و یورو، بازرگانان را به استفاده نکردن از دلار ترغیب کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی آنا، همزمان با مطرح شدن تئوری کاهش سهم دلار در مبادلات تجاری ایران با سایر کشور، بانک مرکزی به شکل نامحسوسی نرخ رسمی این ارز را افزایش می‌دهد. در حالی که نرخ دلار در قانون بودجه سال جاری 2650 تومان درنظر گرفته شده، اما در حال حاضر نرخ رسمی این ارز از 2730 تومان هم عبور کرده است.

با این حال نرخ رسمی دو ارز جایگزین دلار یعنی یورو و روبل روسیه به طور مداوم در حال کاهش است. بر اساس آنچه در سامانه اعلام نرخ ارز بانک مرکزی دیده می‌شود،‌ نرخ یورو از حدود 3400 تومان در اواخر سال گذشته به حدود 3220 تومان رسیده است. گرچه نرخ یورو برای مدتی افزایش یافت، همزمان با افزایش نرخ دلار در بازار آزاد،‌ نرخ رسمی یورو کاهش خود را آغاز کرده‌ است.

از سوی دیگر، تلاش ایران و روسیه برای افزایش مبادلات تجاری با کاهش نرخ رسمی روبل روسیه در عمل خود را نشان داده است،‌ به طوری که گفته می‌شود ایران قصد دارد در بلندمدت   ارزهای محلی مانند روبل روسیه و روپیه هند را جایگزین  بخشی از  ارزهای جهان‌روا کند.

بر این اساس روبل روسیه از اواخر سال گذشته که نرخ 76.3 تومان داشته تا کنون مرتب با کاهش نرخ رو به رو بوده است و در یک روند نزولی، هم اکنون نرخ رسمی 42.6 تومان را تجربه می‌کند. نمودارهای زیر، نرخ رسمی دلار، یورو و روبل روسیه را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/