گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۲۴/دی/۱۳۹۳ - ۰۹:۲۷ و در حوزه های رسانه‌های دیگر - ۰ نظر
طرح پیشنهادی روزنامه دنیای اقتصاد:

باشگاه‌های داخلی را به مشتریان خارجی هم واگذار کنید !

خبرگزاری آنا: «سرخابی ها و گزینه سرمایه گذاری خارجی»عنوان سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به قلم مهدی نصرتی است که در آن طرح بحثی برای واگذاری باشگاه های پرسپولیس و استقلال به متقاضیان خارجی و بین المللی کرده است.

به گزارش آنا، متن این یادداشت به شرح زیر است:

اخیرا قیمت گذاری باشگاه های پرسپولیس و استقلال جهت واگذاری به بخش خصوصی صورت گرفت. هرچند قیمت اعلام شده، به عنوان قیمت پایه اعلام شده است، اما شاید بتوان آن را قیمت سقف در نظر گرفت! از این حیث قیمت گذاری صورت گرفته برای این باشگاه ها را می توان به نوعی حراج هلندی یا مزایده نزولی تلقی کرد. در حراج هلندی، مزایده با بالاترین قیمتی که مدنظر است شروع می شود سپس مرتب از قیمت کاسته می شود تا خریداری برای قیمت پیشنهادی یافت شود.

البته حراج هلندی به صورت حضوری برگزار می شود و هدف اصلی آن، سرعت واگذاری است، اما در مورد واگذاری این دو باشگاه به نظر می رسد که دقیقا نقطه مقابل یعنی پرهیز از شتاب مدنظر باشد.

خصوصی سازی این دو باشگاه سال ها است که مطرح است و حتی طبق مصوبه هیات واگذاری، این دو باشگاه در سال های گذشته باید واگذار می شد؛ اما با فرآیندهای جاری، بعید نیست که اصولا یا واگذاری صورت نگیرد یا پای شبه دولتی ها به میان آید، اما آنچه در سال های اخیر در بحث خصوصی سازی این دو باشگاه مغفول واقع شده است، گزینه واگذاری به متقاضیان خارجی و بین المللی است. موضوع فروش و واگذاری باشگاه های معروف ورزشی به خریداران خارجی، در دنیا کاملا شناخته شده است؛ به طوری که در انگلیس تملک بسیاری از باشگاه های معروف از جمله چلسی، منچسترسیتی و آرسنال در اختیار مالکان خارجی است. جالب است که یکی از مالکان و سهامداران عمده باشگاه آرسنال ایرانی است.

این سرمایه گذاران با دو رویکرد می توانند به تزریق منابع بپردازند: یا به عنوان یک کسب و کار و سرمایه گذاری سودآور یا به عنوان تملک یک برند و کسب اعتبار و جایگاه اجتماعی، اما به هرحال هدف نهایی از دید حاکمیتی این است که وضعیت این باشگاه ها سروسامانی بگیرد؛ ضمن اینکه حضور سرمایه گذاران خارجی می تواند باعث شود یکسری قواعد رایج در دنیای فوتبال، در ایران نیز حاکم شود.

به لحاظ قانون سرمایه گذاری خارجی ایران، مانعی برای واگذاری این باشگاه ها به متقاضیان خارجی وجود ندارد و حتی واگذاری صددرصدی نیز امکان پذیر است. از این رو وزارت اقتصاد و دو زیرمجموعه مرتبط با آن یعنی سازمان خصوصی سازی و سازمان سرمایه گذاری می توانند واگذاری این باشگاه را به متقاضیان داخلی و خارجی در دستور کار خود قرار دهند، البته آنچه در اینجا گفته شد صرفا برای طرح موضوع است و قطعا نیازمند الزامات زیادی است.

انتهای پیام/