گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۲۳/دی/۱۳۹۳ - ۰۸:۴۸ و در حوزه های اقتصادی - ۰ نظر
گزارش آنا از شرایط عجیب کارفرمایان برای بیکاران؛

استخدام "راننده وانت" مسلط به زبان انگلیسی

خبرگزاری آنا: دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها بیشترین قشر بیکاران را به خود اختصاص داده‌اند، این در حالی است که تعداد قابل توجهی از شاغلان تحصیل‌کرده نیز به علت عدم تناسب فرصت‌های شغلی با دانش و مهارت‌شان، عموما از کار خود راضی نیستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا، مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه‌ اجتماعی بر وجود 2 میلیون فرصت شغلی بدون تقاضا در بازار کار تاکید دارند، اما کارشناسان عمدتا این مشاغل را مناسب نیروی کار ساده می‌دانند که بخش اعظمی از بیکاران بازار کار یعنی اقشار تحصیل‌کرده به دنبال آنها نیستند.

از طرفی در بسیاری از مشاغل نیز گرچه میزان تحصیلات تاثیری بر کارآیی افراد ندارد، اما داشتن مدرک تحصیلی یکی از پیش‌شرط‌های پذیرش و استخدام برای آنها به حساب می‌آید.

به عنوان مثال در آگهی استخدام یکی از رستوران‌های تهران، شغل "سالاد زن" خانم و آقا با حداقل مدرک تحصیلی دیپلم درج شده است! مدیر این رستوران معتقد است کسانی که حداقل مدرک دیپلم را نداشته باشند، روابط‌ عمومی بالایی ندارند، این در حالی است که واقعا مشخص نیست بین "روابط عمومی بالا" با "تهیه سالاد" چه ارتباطی برقرار است.

در یکی دیگر از آگهی‌های استخدام، عنوان شغلی "راننده وانت" مسلط به زبان انگلیسی با حقوق ثابت یک میلیون تومان درج شده‌است. این فرد باید کالاهای وارداتی یک شرکت را جابه‌جا کند.

مثال دیگر اینکه ظاهرا برای تصدی شغل "سالن‌کاری" در رستوران عموما تحصیلات دانشگاهی نیاز نیست، اما یکی از رستوران‌ها در محله آریاشهر داشتن تحصیلات دانشگاهی را برای تصدی این شغل در آگهی استخدامی خود ضروری اعلام کرده‌است. جالب تر این که فرد استخدام‌شونده برای 3 روز کار در هفته با ساعات کاری 8 صبح تا 8 شب، حقوقی معادل 400 هزار تومان دریافت می‌کند.

مسئولان یک آسایشگاه سالمندان نیز داشتن فوق‌دیپلم و یا کارشناسی مامایی را یکی از پیش‌شرط‌های استخدام مسئول شیفت شب خود اعلام کرده‌اند! ساعت کاری این شغل نیز از 7 شب تا 7 صبح است و حقوقی معادل 800 هزار تومان برای آن پرداخت می‌شود.

انتهای‌پیام/