گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۲۲/دی/۱۳۹۳ - ۰۸:۳۸ و در حوزه های اقتصادی - ۰ نظر
به بهانه واریز چهل‌وهفتمین یارانه نقدی؛

مردم با یارانه نقدی چه کردند؟

خبرگزاری آنا: امروز پرداخت یارانه نقدی به مرحله چهل‌وهفتم رسید،‌ اما شاید جالب باشد بدانیم که مردم یارانه دریافتی را کجا هزینه کرده‌اند؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا، یک نفر ایرانی از اولین مرحله پرداخت یارانه نقدی در 28 آذر 89 تا کنون طی 47 مرحله 2 میلیون 338 هزار تومان یارانه دریافت کرده‌ است. دولت طی این 4 سال در هرماه بیش از 3 هزار 400 میلیارد تومان یا به ازای هر نفر 45 هزار و 500 تومان یارانه به حساب متقاضیان واریز کرده‌است.

فشار این ارقام بر بودجه سالیانه کشور باعث شد ثبت نام مجدد از متقاضیان دریافت یارانه نقدی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها از بامداد چهارشنبه 20 فروردین ماه سال جاری آغاز شود. دولت انتظار داشت با این کار حجم قابل توجهی از تعداد یارانه بگیران کم شود،‌ اما آن طور که محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت اعلام کرد، میزان انصرافی‌ها تنها حدود یک میلیون نفر بود.

آن طور که دولت اعلام کرده، هر سال بیش از 42 هزار میلیارد تومان بابت یارانه نقدی به مردم پرداخت می‌شود، اما شاید جالب باشد بدانیم ایرانی‌ها با این رقم کلان که 4 سال است به شکل نقدینگی خالص در میان مردم توزیع می‌شود،‌ چه‌ کرده‌اند؟

یکی از یارانه بگیران در گفت‌وگو با خبرنگار آنا  اعلام کرد که با این پول، هر ماه بخشی از اقساط خود را پرداخت می‌کنم.

یک زن سرپرست خانوار نیز گفت: هر زمان که یارانه‌ام را دریافت می‌کنم، سری به فروشگاه می‌زنم و بخشی از مایحتاج یک ماه را تهیه می‌کنم. به گفته یکی دیگر از یارانه بگیران، این پول صرف پرداخت بخشی از قبض‌های تلفن همراه و ثابت می‌شود.

فرد دیگری با اشاره به اینکه قیمت حامل‌های انرژی با اجرای هدفمندکردن یارانه‌ها افزایش یافته‌ است، افزود: من مقدار زیادی از یارانه  خود را صرف پرداخت قبوض آب و برق و گاز می‌کنم.

سرپرست خانوار دیگری نیز گفت: من یارانه تمامی اعضای خانواده خود را به خودشان می‌دهم و با یارانه خودم، بخشی از هزینه‌های رفت و آمدم را می‌پردازم. یک نفر دیگر با بیان اینکه یارانه برای تامین هزینه‌ بنزین استفاده می‌شود، گفت: از این میزان یارانه مبلغی باقی نمی‌ماند که صرف خرید کالای دیگری بشود.

در این میان یکی از یارانه‌بگیران هم با بیان اینکه من در این 4 سال تمامی یارانه خود را پس‌انداز کرده‌ام، گفت: سعی دارم پس از گذشت چند سال با این پول یک خودرو خریداری کنم.

این پاسخ‌ها یک سوال را در ذهن ایجاد می‌کند و آن هم این که با صرفه‌جویی بیش از 42 هزار میلیارد تومان در 4 سال که رقمی بیش از 168 هزار میلیارد تومان است، در این مدت چه کارهایی می‌شد انجام داد؟

انتهای پیام/