گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۲۱/دی/۱۳۹۳ - ۱۴:۲۷ و در حوزه های اقتصادی - ۰ نظر
در گفت‌وگوی کارشناسان بازار سرمایه با خبرنگار آنا مطرح شد؛

نگرانی از شکستن کانال حیاتی ۶۵ هزار واحدی

خبرگزاری آنا: شاخص کل بورس طی دو ماه گذشته کاهش‌های پی‌درپی را تجربه کرده به طوری که حتی تغییر مدیرعامل سازمان بورس نیز نتوانسته این روند را متوقف کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا، شاخص کل بورس دو ماه پیش از مرز 76 هزار و 560 سقوط خود را آغاز کرده‌است. رفتن علی صالح آبادی از بالاترین سمت سازمان و آمدن محمد فطانت فرد به جای او شاید می‌توانست چراغ امیدی برای سهام‌داران روشن کند،‌ اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاد به طوری که امروز هم شاخص کل بورس بعد از 685 واحد سقوط به 65 هزار و 512 واحد رسید.

وجود ابهام در وضعیت اقتصادی کشور ناشی از نامشخص بودن مذاکران ایران و گروه 1+5، کاهش جهانی قیمت نفت و وضعیت نامعلوم شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی از جمله دلایل اصلی افت شاخص بورس به شمار می‌رود.

 رئیس کل بانک مرکزی به تازگی با بیان این که اقدامات اولیه مناسبی در بازار سرمایه کشور شکل گرفته و علاوه بر ایجاد نهادهای مناسب، ابزارهای اسلامی مطلوبی نیز ایجاد شده‌است، گفت: زمینه‌های رشد بازار سرمایه فراهم شده‌است.

ولی الله سیف با تاکید براینکه در گذشته این تصور به غلط وجود داشت که بین دو بازار بانک و بورس رقابت وجود دارد و نظام بانکی علاقه مند به رشد بازار سرمایه نیست، افزود: این تصور کاملا غلط است و تقسیم کار روشن و شفاف بین این دو بازار وجود دارد، به نحوی که تامین مالی بلندمدت و شرکت‌های بزرگ در بازاری متعادل به عهده بازار سرمایه است.

وی ادامه داد: البته بازار پول و نظام بانکی نیز عهده دار تامین مالی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و رفع نیازهای کوتاه مدت شرکت های کوچک است. این در حالی است که فعالان بازار سرمایه معتقدند شاخص بورس با اظهارنظرهای بدون پشتوانه بهبود نخواهد یافت.

اعتماد مردم به بازار سرمایه کمرنگ شد

یک کارشناس بازار سرمایه در این باره به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا گفت:کاهش شاخص بورس دلایل درونی و بیرونی متعددی دارد که مشخص نبودن نتیجه مذاکرات هسته‌ای و کاهش قیمت نفت از عمده آنهاست.

محمد جعفر دوست با بیان این که برخی سیاست‌ها در مورد شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی، زمینه‌ساز کاهش بیشتر شاخص بورس شده‌است، تصریح کرد: در صورتی که نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی همچنان باز باشد، به دلیل کاهش قیمت نفت عملا شاخص بورس با افت روبرو می‌شود.

او با بیان اینکه وضعیت شرکت‌های بورسی نگران کننده‌است، افزود: افت شاخص بورس، اعتماد مردم به این بازار را کمرنگ کرده و سهامداران حقیقی در حال حاضر هیچ تمایلی برای سرمایه‌گذاری ندارند، به طوری که از نظر من حداقل یک سال زمان می‌برد تا دوباره تالار بورس با سرمایه‌های مردم رونق یابد.

سرمایه‌ها به بانک رفت

یک فعال دیگر بورس با اشاره به اینکه کاهش قیمت نفت زمینه ساز افت شاخص بورس طی چند ماه گذشته بوده‌است، گفت: در حال حاضر چشم‌انداز اقتصاد کشور در ابهام قرار دارد و همین ابهام باعث شده سرمایه‌گذاران تمایلی برای افزایش سرمایه نداشته باشند.

تقی هومن در گفت‌وگو با خبرنگار آنا با اشاره به اینکه میزان خرید سهام بسیار کاهش یافته‌است، افزود: فروشندگان برای کاهش ریسک خود، عرضه سهام را افزایش داده‌اند.

او با اشاره به اینکه در نتیجه افت شاخص بورس، بسیاری از سرمایه‌گذاران به سمت بازار پولی و بانکی کشور رفته‌اند، تصریح کرد: در حاضر نظام بانکی کشور با سود 22 درصد می‌تواند بسیاری از سرمایه‌گذاران را به سمت خود جذب کند. همچنین عدم تمایل دولت به چاپ اسکناس برای جلوگیری از افزایش نرخ تورم، توان نقدینگی کشور را تضعیف و قدرت خرید و مانور شرکت‌های حقوقی را در این بخش کاهش داده‌است.

به گفته او تعویض مدیریت بورس طی ماه گذشته در افت شاخص بورس بی‌تاثیر نبوده، اما می‌توان امیدواربود که شاخص با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای افزایش یابد.

کانال حیاتی 65 هزار واحدی نباید بشکند

یک کارشناس دیگر بازار سرمایه با اشاره به اینکه ابهام‌های موجود در مورد شرکت‌های پالایش و پتروشیمی نقش موثری در افت شاخص بورس داشته‌است، گفت: کاهش قیمت نفت و احتمال بروز کسری بودجه در کاهش افت شاخص موثر بوده‌است.

سیروس ایوبی در گفت‌وگو با خبرنگار آنا بیا تاکید بر این که بورس نسبت به همه مسائل داخلی و خارجی حساس است و شاخص‌ها را با نوسان روبرو می‌کند، ادامه داد: متاسفانه اعتماد سهامداران نسبت بازار بورس از میان رفته است، همکاری حقوقی‌ها نیز در این بازار بسیار کاهش یافته و در پی اقدامی برای جلب مشارکت آنها هستیم.

ایوبی با با بیان اینکه کانال 65 هزار واحدی یک کانال بسیار حیاتی برای بورس کشور محسوب می‌شود، افزود: در صورتی که کانال 65 هزار واحدی شکسته و شاخص به سمت 64 هزار واحد حرکت کند، به طور قطع افت شاخص به 60 هزار واحد می‌رسد.

وی اظهارکرد: درصورتی که دولت تنها یک هفته از بازار بورس حمایت کند و وضعیت بازارهای پتروشیمی و پالایشگاه را مشخص کند، شاخص روند صعودی خواهد گرفت.

انتهای پیام/