گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۲۲/دی/۱۳۹۳ - ۱۱:۴۱ و در حوزه های اقتصادی - ۰ نظر
در پی خروج سرمایه از بازار بورس مطرح شد؛

مردم به‌ دنبال جایگزین دیگری برای طلا، مسکن و ارز

خبرگزاری آنا: اگر چه با ادامه روند خروج سرمایه‌ها از بورس و ریزش شاخص کل، انتظار می‌رفت این سرمایه‌ها به طور سنتی وارد بازار مسکن، دلار و یا سکه شوند، اما جو آرام این بازارها خلاف این روند را نشان ‌می‌دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی آنا، مدتی است که شاخص بورس به شدت نزولی شده و هر روز به طور متوسط 500 واحد کاهش می‌یابد. این وضعیت حاکی از خروج سرمایه‌های مردم است، اما طبیعی است که این سرمایه‌ها باید نقطه جایگزینی داشته باشند.

بازار مسکن راکد است

رئیس سابق اتحادیه مشاوران املاک کشور در این باره به خبرنگار آنا گفت: گرچه مردم بخشی از سرمایه خود را از بازار بورس بیرون کشیده‌اند، اما این سرمایه‌ها هنوز وارد بازار مسکن نشده‌است.

مصطفی قلی‌خسروی با بیان این که افزایش حضور مردم در مراکز مشاور املاک به علت روند طبیعی و معمول داغ شدن بازار شایعات جهش قیمت مسکن در سال جدید است، افزود: پیش از مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 مردم انتظار دستیابی به توافق را داشتند که در صورت تحقق این امر بازار مسکن دچار تحول و رونق جدیدی می‌شد، اما در حال حاضر بازار مسکن جز تغییرات جزیی آن هم به علت شایعات پیش از ایام عید و نزدیک شدن به سال جدید، شاهد تحول دیگری نیست.

وی با تاکید بر اینکه قیمت مسکن تا پایان سال جهشی نخواهد بود،‌ تصریح کرد: مسکن مانند لباس نیست که پیش از عید گران شود، هرچند که مردم با اعلام شاخص تورم از سوی بانک‌مرکزی انتظار افزایش قیمت مسکن در سال 94 را دارند، اما بر اساس واکنش بازار در سال‌های گذشته و معمول بودن این روال برای کارشناسان حوزه، باید گفت که در سال جدید افزایش قیمت مسکن نخوهیم داشت.

این کارشناس بازار مسکن اظهارکرد: میزان معاملات انجام شده بازار مسکن در سال 91 اعم از رهن،‌ اجاره، ‌خرید و فروش روزانه 14 هزار فقره بود، اما این میزان در سال جاری به روزی 6 هزار و 700 تا 7 هزار معامله کاهش یافته است و همین امر نشان از کساد بودن بازار مسکن نسبت به سال‌های گذشته دارد.

مردم دیگر روی طلا سرمایه‌گذاری نمی‌کنند

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز با اشاره به اینکه در طول دو سال گذشته افت شدید قیمت طلا موجب شد تا این بازار جذابیت خود را برای سرمایه‌گذاری از دست بدهد، گفت: هیچ نشانه‌ای از ورود سرمایه‌های خارج شده از بازار بورس به بازار طلا وجود ندارد.

محمد کشتی آرای در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا با تاکید بر این که افت شدید قیمت در پی پایین آمدن تقاضای جهانی طلا، نشان از این دارد که طلا دیگر برای سرمایه‌گذاری جای امنی نیست، افزود: مردم در دو سال اخیر به شدت از نوسانات قیمت طلا متضرر شده‌اند و دیگر پول خود را در آن جا سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.

کشتی آرای  با بیان اینکه سال گذشته در همین روزها قیمت جهانی طلا به ازای هر اونس 1205 دلار بود و نرخ امروز آن به 1224 دلار رسیده‌است، اظهارکرد: این نشان می‌دهد در یک‌سال گذشته نرخ هر اونس طلا تنها 20 دلار افزایش یافته و حکایت از آن دارد که با از بین رفتن تدریجی بحران اقتصادی در جهان، میزان تقاضا برای خرید طلا به قدری کاهش یافته که  عرضه بیش از تقاضا، حاشیه سود پایینی را برای این فلز زرد رنگ به وجود آورده‌است.

کسی دلار نمی‌خرد

یک کارشناس بازار ارز نیز گفت:‌ تصور عموم برای افزایش میزان خرید دلار در بازار به تبع خروج سرمایه‌ها از بورس تاکنون محقق نشده‌است.

شهاب‌الدین کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی آنا با بیان اینکه دلار خواهان خود در بازار را از دست داده‌است،‌ گفت: خروج سرمایه‌ها از بازار بورس تاثیر چندانی در آمار خرید دلار نداشته، این در حالی است که از حدود دو هفته گذشته نیز خرید دلار در بازار به شدت کاهش یافته و کم‌تر کسی دیگر خواهان خرید است.

وی افزود: به دلیل مثبت بودن جو مذاکرات هسته‌ای، مردم امیدوارند ارزش ریال در مقابل دلار بیشتر شود و به همین دلیل حتی اگر سرمایه‌های خود از را نیز بورس خارج کرده باشند، آن را به دلار تبدیل نمی‌کنند.

او تصریح کرد: در حال حاضر مردم به علت پیش‌بینی و تصورشان مبنی بر کاهش نرخ دلار، ترجیح می‌دهند سرمایه خود را برای جلوگیری از افت ارزش پول به ریال نگه دارند که بر همین اساس از میزان مشتری برای خرید ارز نیز کاسته شده‌است.

کشاورز ادامه داد: در زمان‌هایی که مردم تمایل بیشتری به داشتن دلار و تبدیل ریال خود دارند، قیمت بالا دلار می‌رود، اما در وضعیت کنونی، بازار دلار جنب‌وجوش و تحرک خاصی ندارد. هرچند که دلار در هفته گذشته قیمت 3 هزار و 550 تومان را هم ثبت کرد، اما این نرخ در حال حاضر رو به کاهش است.

پول‌ها کجا رفت؟

به طور سنتی مردم ایران پول خود را در طلا و مسکن سرمایه‌گذاری می‌کنند. البته در سالهای اخیر با افزایش نرخ ارز، این بازار هم برای سرمایه‌گذاری رونق گرفت. با این حال اظهارنظر کارشناسان نشان می‌دهد مردم دیگر حاضر نیستند در این بخش‌ها سرمایه‌گذاری کنند. به نظر می‌رسد با تثبیت نرخ سود سپرده بانکی، در حال حاضر بهترین مکان برای هدایت سرمایه‌های خرد و کلان، بانک‌ها باشند.

انتهای‌پیام/

نگرانی از شکستن کانال حیاتی 65 هزار واحدی