گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۱۷/دی/۱۳۹۳ - ۱۰:۱۶ و در حوزه های اقتصادی - ۰ نظر
مدیرکل دفتر مسکن‌مهر بنیاد مسکن:

بهره‌برداری از ۷۰ درصد پروژه‌های مسکن‌مهر با تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی

خبرگزاری آنا: مدیرکل دفتر مسکن‌مهر بنیاد مسکن گفت: با افزایش سقف تسهیلات بانکی مسکن‌مهر ‌۷۰ درصد پروژه‌های باقی مانده در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت به بهره‌برداری می‌رسند.

امید محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا با بیان اینکه افزایش سقف تسهیلات بانکی به 30 میلیون تومان می‌تواند 15 درصد از کل پروژه‌های مسکن‌مهر شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت را سامان‌دهی کند، افزود: 70 هزار واحد مسکونی مسکن‌مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت باقی مانده است که با  افزایش سقف تسهیلات حدود 49 هزار واحد مسکونی از آن یعنی 70 درصد پروژه‌های باقی‌مانده به بهره‌برداری می‌رسند.

وی با اظهار امیدواری به اینکه روش اجرایی افزایش سقف تسهیلات بانکی مسکن‌مهر باید در جلسه آتی کمیته مهر بانک مسکن مورد موافقت قرار گیرد،‌ افزود: پس از بررسی افزایش سقف این تسهیلات در نخستین جلسه کمیته مهر بانک مسکن در یکشنبه هفته آینده باید روش اجرایی آن نیز مورد موافقت قرار گیرد که با توجه به موجود بودن سازوکار لازم در بانک مسکن، به محض تهیه، ابلاغیه اجرایی خواهد شد.

محمدی تصریح کرد: تعدادی از پروژه‌های مسکن‌مهر در سال‌های 91 و 92 آغاز شدند که در این پروژه‌ها هزینه ساخت بیش از واحدهای احداثی  در گذشته بود؛ بنابراین متقاضیان نتوانستند این افزایش قیمت تمام‌شده واحدها را با آوردههای خود تامین کنند و به همین علت هم وزارت راه و شهر سازی درصدد تامین بخشی از این افزایش هزینه‌ها با بالا بردن سقف تسهیلات بانکی بود.

وی ادامه داد: از طرفی تعدادی از واحدهای مسکن‌مهر با افزایش سقف تسهیلات از 20 و 22 میلیون به 25 میلیون تومان به بهره‌برداری رسیدند اما تعداد دیگری از واحدها با توجه به نیاز بیشتر به منابع مالی، همچنان بلاتکلیف باقی ماندند.

مدیرکل دفتر مسکن‌مهر بنیاد مسکن اضافه کرد: پس از بررسی موضوع در شورای پول و اعتبار مصوب شد سقف تسهیلات مسکن‌مهر از 25 میلیون به 30 میلیون تومان برسد تا از این طریق تعداد دیگری از واحدها نیز تامین اعتبار شوند؛ البته در این افزایش سقف تسهیلات اولویت با واحدهایی است که پس از دریافت اعتبار بیشتر به طور کامل به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی تاکید کرد:‌ برخی پروژه‌ها جز مشکلات مربوط به ساخت با مواردی مانند تامین خدمات زیربنایی روبه‌رو هستند که قاعدتا افزایش سقف وام‌ها نمی‌تواند بر روند اجرای این گونه واحدها تاثیری داشته باشد؛ بنابراین این طرح شامل چنین واحدهایی نخواهد شد.

محمدی خاطر نشان کرد: در پروژه‌هایی که با افزایش سقف وام‌ها به بهره‌برداری می‌رسند، هم فشار مالی تامین اعتبار از دوش متقاضیان برداشته می‌شود و هم به دلیل اینکه این اعتبارات به طور مستقیم از سوی بانک مسکن در اختیار پروژه‌ها قرار می‌گیرد، ‌روند اجرایی با سرعت بیشتری همراه خواهد بود.

انتهای‌پیام/